Implanty Tytanowe
Implanty zębów Poznań pozwalają na całkowite pozbycie się braków w uzębieniu. Ich głównym zadaniem jest przejęcie funkcji brakującego zęba, ponieważ często już brak jednego zęba prowadzi do nieprawidłowego ustawiania pozostałych zębów w łuku. Ponadto implanty pełnią funkcję estetyczną, czyli wypełniają ubytki w szczęce i żuchwie, bez konieczności szlifowania (niszczenia) zębów sąsiednich. Tytan to bardzo trwały materiał. Używa się go w implantologii już od lat 60. XX wieku. Dzięki swojej wytrzymałości służy pacjentom przez długie lata. Na początek, warto zaznaczyć, że jest to materiał niezwykle biokompatybilny, co oznacza, że bardzo szybko integruje się z kością. To skutkuje faktem, że w przypadku tytanu, wśród pacjentów nie występują reakcje alergiczne. Implanty tytanowe są tymi najczęściej wybieranymi.
Poznaj różnice między implantami tytanowymi a ceramicznymi: Implanty tytanowe vs ceramiczne – wybór
Implanty tytanowe – historia
Ten rodzaj implantu zastosowano po raz pierwszy około 1965 roku, przez jednego ze szwedzkich profesorów Per-Ingvara Branemarka. Sam tytan to materiał, niezwykle wytrzymały, przez co również długotrwały w użytkowaniu. Implanty z tytanu mają jednak również swoje wady. Sam materiał jest koloru srebrnoszarego. Doświadczenie pacjentów wykazuje, że czasami dochodzi do obniżenia się linii dziąseł w pewnych miejscach, co może odsłonić implant, a w odczuciu pacjentów być nieestetyczne. Powierzchnia implantu jest delikatnie szorstka, przygotowana tak, aby stymulować wzrost kości oraz przyspieszać gojenie się powstałej rany. Wszystkie te parametry pozwalają na zoptymalizowanie czasu zakładania implantu oraz całego procesu leczenia. W przypadku niewystarczającej ilości tkanki kostnej pacjenta może okazać się, że przed zabiegiem implantacji konieczna będzie odbudowa kości.
Dokładnie zaplanowany zabieg
Zanim specjalista przejdzie do jakichkolwiek działań związanych z procesem implantacji, przeprowadza z pacjentem bardzo dokładny wywiad, w celu ustalenia wszelkich szczegółów, które mogą okazać się istotne w przebiegu leczenia. Specjalista powinien poznać choroby ogólne pacjenta, które mogą utrudnić integrację implantu z kością. Po zebraniu wszystkich koniecznych informacji, możliwe jest przeprowadzenie badania tomografii komputerowej wiązką stożkową okolicy przyszłej implantacji.
Zabieg wszczepienia implantu rozpoczyna się od iniekcji środka znieczulającego, dzięki któremu zniesione zostają wszelkie doznania bólowe pacjenta. Następnie lekarz wykonuje nacięcie dziąsła, dzięki któremu uzyskuje dostęp do tkanki kostnej. Przy użyciu specjalnych narzędzi mechanicznych, wchodzących w skład systemu implantologicznego, lekarz dokonuje nawiercenia otworu, w który następnie wprowadzany jest implant i łącznik. Osadzanie implantu należy przeprowadzić w niezwykle staranny sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kości. Zabieg przeprowadza się z użyciem specjalnego mikroskopu, więc lekarz może w bardzo precyzyjny i szybki sposób wykonać wszczep – cały proces trwa około 30 minut.
Zabieg wszczepiania implantów tytanowych może przebiegać w czasie jednej lub dwóch faz. Implant docelowo ma zastąpić naturalny korzeń zęba. Jeżeli zabieg jest jednofazowy, pacjent otrzymuje tymczasowe korony lub mosty, które zasłaniają miejsce wykonania zabiegu. Właściwości implantów tytanowych sprawiają, że również gojenie po zabiegu przebiega szybko.
Przeczytaj również jak przebiega i na czym polega proces osteointegracji.