Usunięcie znamienia skórnego dużego pow 2 cm (z badaniem histopatologicznym)
Radykalne wycięcie zmiany skórnej daję przede wszystkim możliwość wykonania badania histopatologicznego, które rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie jej charakteru. Lekarze dążą do tego aby sam zabieg był jak najmniej inwazyjny. Starają się go ograniczyć do niezbędnego minimum wycinając przy tym margines zdrowej tkanki. Usunięcie znamienia może dotyczyć znamion barwnikowych oraz nowotworów skóry.
Przeczytaj również: Jak promieniowanie słoneczne wpływa na starzenie się skóry?
Zależy Ci na tym, aby podtrzymać swoje naturalne piękno? Rekomendujemy usługi medycyny estetyczna Poznań. Sprawdź: kwas hialuronowy poznań, korekta nosa poznań
Podział znamion
- Do najczęściej spotykanych zmian skórnych nalezą własnie znamiona barwnikowe. Mogą być one płaskie lub wypukłe, zabarwione na ciemny kolor, o wielkości od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu centymetrów.
- Kolejna zamian to brodawki łojotokowe. Charakteryzuje się nierówną, brodawkowatą, rogowaciejącą powierzchnią, dość luźno związaną ze skórą
- znamiona skórne właściwe
- włókniaki wiszące
- rak skóry.
Pacjenci często pytają czy istnieje inna możliwość usunięcia zmiany innej niż jej wycięcie. Jednak by móc rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie charakteru zmiany, niezbędne jest badanie histopatologiczne, które można wykonać tylko po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym.
Usunięcie znamienia – przebieg
Radykalny zabieg wycięcia zmiany skórnej wymaga od chirurga wycięcia także marginesu zdrowej tkanki. Na początku chirurg podaje znieczulenie.
Jeśli wycięta zmiana ma średnicę powyżej 4 cm może być potrzebna plastyka skóry np. za pomocą przeszczepu. Później następuje zaopatrzenie rany pooperacyjnej i założenie szwów oraz opatrunku. Na koniec aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wyciętą zmianę poddaje się badaniu histopatologicznemu.
Usunięcie znamienia – korzyści wynikające z zabiegu
Najważniejszą korzyścią wynikającą z radykalnego wycięcia zmiany skórnej jest możliwość wykonania badania histopatologicznego, które da nam obraz charakteru zmiany. Jeśli zmiana znajdowała się w miejscu, w którym była często podrażniana, to jej wycięcie gwarantuje nam, że nie ulegnie ona zezłośliwieniu i nie przekształci się w nowotwór złośliwy. Jeśli zabieg był wykonywany w znieczuleniu miejscowym, to pacjent będzie mógł tego samego dnia wrócić do domu.
Wskazania
Wskazania do radykalnego wycięcia zmiany skórnej może być jej lokalizacja, która znajduje się w miejscach, w których narażona jest na częste podrażnienia, wtedy należy ją usunąć.
Zmiany, które powinno się konsultować z lekarzem to:
- Znamię o granicach niesymetrycznych lub nierównych i nieregularnych
- Znamię o ciemnym kolorze lub o kilku kolorach
- Znamię o średnicy ponad 6 mm
- Pojawienie się nowego znamienia
- Zmiana wyglądu znamienia, struktury lub rozmiaru
- Znamię, które swędzi lub krwawi
Usunięcie znamienia – przed zabiegiem
Na tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew, takich jak np. Aspirynę, Acard, Acenokumarol, Warfin, Sintrom, Syncumar itp.. Jeśli odstawienie leku jest niezalecane należy poinformować o tym lekarza wtedy bowiem, na czas okołozabiegowy będą podawane zastrzyki z heparyną.
Przy radykalnym wycięciu większych zmian skórnych niezbędne jest założenie szwów na czas od 5 do 14 dni. W tym czasie nie powinno się naciągać skóry w okolicach rany pooperacyjnej, należy także unikać gwałtownych ruchów oraz moczenia opatrunku. Bardzo ważne jest, by przez 6 miesięcy nie opalać miejsca, w którym dokonano wycięcia.
Efekty
Niestety, niemożliwe jest wykonanie radykalnego wycięcia zmiany skórnej bez pozostawienia blizny. Z pewnością chirurg postara się, by była ona jak najmniejsza. Lekarz powinien przed samym zabiegiem poinformować pacjenta o tym, czy i jak duże blizny pozostaną po radykalnym wycięciu.
Przeciwwskazania
- Infekcja w obrębie leczonej zmiany (np. opryszczka)
- Uszkodzenia skóry
- Egzema, wysypka, obrzęk w miejscu wykonywania zabiegu
- Zmiany ropne i zapalenie w miejscu okołozabiegowym
- Możliwe powikłania
- Zakażenie rany
- Krwiak