Szwy, czyli nici chirurgiczne - zastosowania
Aktualności

Szwy, czyli nici chirurgiczne – zastosowania

Szwy zwane inaczej nićmi chirurgicznymi służą w chirurgii do zbliżania brzegów rany. Wybór nici chirurgicznych ma duży wpływ na estetykę całego zabiegu w chirurgii plastycznej. Natomiast jest jeszcze kilka ważnych szczegółów dlaczego się je stosuje. Po pierwsze chodzi tu o odpowiednią adaptację tkanek, które zostają przez szew zbliżone. Wpływa to oczywiście na wygląd miejsca zszycia , a także na osiągniecie odpowiednich warunków gojenia się rany. Szwy chirurgiczne muszą utrzymać przez odpowiedni czas tkanki w taki sposób, by mógł zajść naturalny proces naprawczy, a więc wymaga się od nich właściwej elastyczności i wytrzymałości.

Przeczytaj również: BOTOX (toksyna botulinowa) – redukcja, usuwanie zmarszczek

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz podkreślić swoje piękno? Zachęcamy do skorzystania z usług medycyna estetyczna Poznań. W ramach oferty: kwas hialuronowy poznań, peeling poznań i wiele więcej.

Szwy wchłanialne

Najczęściej stosuje się nici wykonane z włókien syntetycznych. Szwy syntetyczne stosuje się do zabiegów chirurgii estetycznej . Podzielić możemy je na jednowłóknowe lub multifilamentowe. Należą do nich syntetyczne takie jak :

  • kwas poliglikolowy
  • poliglaktyna
  • polidioksanon
  • poliglekapron

Rzadziej stosuje się nici wchłanialne ,zwane szwami naturalnymi. Należą do nich np:

  • katgut
  • katgut chromowany

Zdecydowanie lepsze właściwości mechaniczne mają nici syntetyczne. Na przykład szwy z poliglekapronu są w stanie wytrzymać rozciąganie skóry dzięki syntezie kolagenu towarzyszącej etapowi gojenia się rany, który trwa średnio około 6 tygodni. Tych nici używa się głównie do tworzenia tzw. szwów wgłobionych.

Szwy niewchłanialne

Nici chirurgiczne do szycia skóry możemy podzielić na:

  • monofilamentowe
  • wielowłóknowe

Z kolei multifilamenty dzielimy na :

  • syntetyczne w których znajdują się nici poliamidowe, polipropylenowe i poliestrowe
  • oraz naturalne- do najbardziej znanych nalezą nici jedwabne lub nici wykonane z lnu

Szwy niewchłanialne usuwa się między 3 a 10 dniem po operacji, gdy rana odzyska około 5% do 10% wytrzymałości.

Innym rozwiązaniem służącym do zamykania ran o większej długości lub usytuowanych w ukrytych miejscach są zszywacze mechaniczne zwane staplerami.

Wchłanialność nici chirurgicznych

Jednymi z ważniejszych aspektów podczas wyboru nici jest ich materiał, kolor, grubość oraz stopień wchłanialność. Jeżeli chodzi o barwę nici, to do zabiegów estetycznych wybiera się modele bezbarwne lub białe. Jeśli natomiast chodzi o stopień wchłanialności, to powinno się wyróżnić w szczególności nici syntetyczne takie jak monofilamenty i multifilamenty, które charakteryzują się szybką absorpcją. Ich zastosowanie zapewnia znaczne ograniczenie reakcji obronnej tkanek. Kolejną zaletą tych nici jest gwarancja odpowiedniego efekt kosmetycznego po zabiegu, ale także możliwość założenia o wiele cieńszych szwów uzupełniających. Wtedy brzegi rany będą bardziej stabilne, przez co będzie się ona lepiej goić.

Dlaczego stosuje się nici niewchłanianych?

Pomimo postępu technologicznego, cały czas w chirurgii używa się szwów niewchłanialnych do łączenia brzegów przeciętej skóry. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedz jest bardzo prosta. Nici „rozpuszczalne” można stosować tylko w niektórych okolicach i to jedynie wtedy, gdy miejsca te są unieruchomione. Jednak w większości przypadków podczas rehabilitacji pooperacyjnej, powłoki ciała poddawane są dużym obciążeniom, których szwy wchłanialne mogłyby zwyczajnie nie wytrzymać.

Szwy – zabieg ich usunięcia

Zabieg usuwania szwów jest zabiegiem szybkim, krótkotrwałym i bezbolesnym. Pacjentowi podczas usuwania nitek może towarzyszyć nieprzyjemne uczucie, jednak przekłada się to zdecydowanie na większy komfort niż posiadanie szwów rozpuszczalnych. Po zdjęciu szwów blizna potrzebuje jeszcze kilku tygodni aby się wzmocnić, dlatego wszelkie ćwiczenia fizyczne są niewskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *