Implanty Jednoczęściowe

Braki w uzębieniu stanowią poważny problem, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. Utrata chociażby jednego zęba prowadzi do powstania kompleksów i braku pewności siebie. Ludzie przestają się uśmiechać i zasłaniają usta mówiąc. Poza tym niekorzystnie odbija się to na zdrowiu – powstałe nieprawidłowości zgryzu powodują problemy z rozdrabnianiem pokarmu. Ponadto może dojść do zaniku tkanki kostnej i przed zabiegiem implantacji konieczna będzie odbudowa kości. Niezależnie od przyczyny utraty zębów, implanty zębowe są prostym sposobem odtworzenia braków w uzębieniu. Istnieje wiele rodzajów wszczepów. Można je rozgraniczyć ze względu na wielkość, kształt, materiał wykonania czy też budowę. Przedmiotem niniejszego artykułu są implanty jednoczęściowe, które stanowią alternatywę dla częściej wykorzystywanych i zdecydowanie popularniejszych – implantów dwuczęściowych.

Przeczytaj więcej na temat rodzajów implantów, które możesz wstawić w ramach usług Implanty Poznań.

Implanty jednoczęściowe – charakterystyka

Implanty jednoczęściowe zastępują korzeń zęba, a na nich są osadzane porcelanowe korony. Zazwyczaj wykorzystuje się je do uzupełniania zębów tylnych, rzadziej przednich siekaczy (gdy w szczęce nie ma miejsca na standardowe implanty). Ich wszczepianie jest o wiele mniej inwazyjne – przy korzystnych warunkach anatomicznych nie ma konieczności nacinania dziąsła, dzięki czemu pacjent nie krwawi i nie pojawia się u niego opuchlizna. Ponadto, ze względu na to, że implanty jednoczęściowe nie posiadają żadnych elementów ruchomych nie ma niebezpieczeństwa, że złamią się lub odkręcą.

Cechuje je również mała inwazyjność. W porównaniu do implantów dwuczęściowych strefa obrażeń podczas zabiegu implantacji jest znacznie mniejsza. Skutkuje to zminimalizowaniem bólu oraz czasu regeneracji tkanek po zabiegu. Ponadto możliwe jest maksymalnie szybkie uzupełnienie ubytku w uzębieniu pacjenta. Implant jednoczęściowy pozwala na osadzenie korony tymczasowej na implancie chwilę po jego wszczepieniu. Pacjent po godzinnym zabiegu może cieszyć się nowym zębem. Co ciekawe, nowatorskie rozwiązania, które stosuje się w przypadku implantów jednoczęściowych pozwalają znacznie obniżyć koszty zabiegu.

Implanty jednoczęściowe a dwuczęściowe

Jednoczęściowe odróżniają się od dwuczęściowych następującymi cechami:

  • mają formę monolitu – ich gwint stanowi całość z łącznikiem (nie występują więc tzw. „mikroszczeliny”, jak w przypadku implantów dwufazowych)
  • Ich zastosowanie pozwala na pominięcie etapu gojenia kości i natychmiastowe obciążenie wkręconego implantu nadbudową protetyczną w postaci korony lub przygotowanymi uprzednio protezami tymczasowymi, które pozostaną na miejscu przez okres potrzebny do wykonania protezy stałej.

Implanty zębowe jednofazowe mogą być zastosowane tylko w przypadku korzystnych warunków w jamie ustnej, czyli występowania odpowiedniej grubości i gęstości kości wyrostka zębodołowego, umożliwiającej prawidłowe zakotwiczenie implantu wraz z odbudową. W przeciwnym razie, przed zabiegiem implantacji konieczna jest odbudowa kości.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej.