Implanty Dwuczęściowe

Dzięki szybkiemu rozwojowi stomatologii, współcześnie pacjenci mają do wyboru różnego rodzaju implanty dentystyczne. Różnią się one materiałem wykonania, przeznaczeniem, budową czy wielkością. Ze względu na budowę implantów możemy podzielić je na jednoczęściowe i implanty dwuczęściowe. Implant jednoczęściowy to jeden element, z jednej strony umieszczany w kości, a z drugiej wystający ponad powierzchnię dziąsła. Implant dwuczęściowy stanowią dwa komponenty: implant mocowany w kości i ukryty wewnątrz dziąsła oraz łącznik, służący do przymocowania korony. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat implantów dwuczęściowych, a także poznać ich wady i zalety.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Implanty dwuczęściowe – charakterystyka

Większość pacjentów mylnie uważa, że implanty jednoczęściowe to takie, które pozwalają zakończyć leczenie implantologiczne podczas jednej wizyty, natomiast implanty dwuczęściowe wymagają dłuższego czasu oczekiwania na odbudowę utraconego zęba. To nieprawda! Nie na tym polega różnica. Zarówno na jednym jak i na drugim typie implantu leczenie można zakończyć szybko (bez okresu oczekiwania na pełną integrację wszczepu) jak i można poczekać na moment kiedy implant się całkowicie zintegruje.

Implanty dwuczęściowe, jak nazwa wskazuje składają się z dwóch części. Jedna jest zamocowana w kości, a kończy się wewnątrz dziąsła. Natomiast druga łączy się z pierwszą w dziąśle i wystaje ponad jego powierzchnię, gdzie jest do niej przymocowywana korona. Implanty dwuczęściowe są trudniejsze do wszczepienia, jednak są preferowane w sytuacjach, gdy konieczna jest odbudowa kości oraz u pacjentów z wadami lub zmianami w obrębie kości żuchwy lub szczęki. Dodatkowo, umieszczenie całego implantu w obrębie tkanek pacjenta, zmniejsza ryzyko niepowodzenia przyjęcia się implantu oraz utrudnia przechodzenie patogenów wzdłuż śruby.

Dowiedz się również czym jest osteointegracja!

Implanty dwuczęściowe – wady i zalety

W przeciwieństwie do implantów jednoczęściowych, te dwuczęściowe gwarantują zdecydowanie lepszą stabilizację, co wpływa pozytywnie na ich wytrzymałość podczas użytkowania i komfort pacjenta. Zabieg implantacji wszczepów dwuczęściowych ma większe prawdopodobieństwo całkowitego powodzenia. Dlaczego? Ze względu na to, że całość wszczepu jest umieszczona w obrębie tkanek pacjenta, a to utrudnia przechodzenie patogenów chorobotwórczych wzdłuż śruby, więc podnosi szansę bezproblemowego przyjęcia się implantu. Ponadto występowanie łącznika jako elementu implantu dwuczęściowego umożliwia przyłączenie do implantu różnego rodzaju koron i elementów protetycznych. Nie jest to możliwe w przypadku stosowania implantów jednoczęściowych, gdzie rodzaj możliwych rozwiązań jest ograniczony. W przypadku implantów dwuczęściowych, ewentualne zużycie korony nie powoduje konieczności wymiany całego implantu i ponawiania zabiegu wszczepu. Przeczytaj więcej na temat rodzajów implantów, które możesz wstawić w ramach usług Implanty Poznań.

Niestety implanty dwuczęściowe nie są rozwiązaniem pozbawionym wad. Zabieg wszczepienia implantów dwuczęściowych jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga rozcięcia i szycia dziąsła. Implanty jednoczęściowe w wielu przypadkach pozwalają na jego uniknięcie.

Warto, abyś wiedział również jak wygląda gojenie się ran po zabiegu implantacji.