Mini Implanty

Na początku warto wyjaśnić, że mini implanty to nie jest mniejsza wersja klasycznych implantów Poznań. Mają one inny wygląd i zastosowanie. Ponadto zakłada się je jedynie tymczasowo. Dowiedz się, w jakim przypadku trzeba założyć mini implanty i w jakim celu się to robi.

Mini implanty – charakterystyka

Mini implanty (MDI – z języka angielskiego Mini Dental Implants) to małe śrubki, zwykle wykonane z tytanu. Z wyglądu są bardzo podobne do zwykłych implantów dentystycznych Poznań, wyróżnia je jednak znacznie mniejszy rozmiar. Rozmiar mini implantów z reguły nie przekracza średnicy do 3 milimetrów. Zamocowanie mini implantów zaleca się pacjentom, u których należy uzupełnić wąską przestrzeń międzyzębową lub u których kości jest zbyt mało, by wszczepić tradycyjny implant Poznań. W przypadku niewystarczającej ilości tkanki kostnej może okazać się, że przed zabiegiem implantacji konieczna będzie odbudowa kości. O tym poinformuje Cię specjalista i przedstawi więcej informacji dotyczących takiego dodatkowego zabiegu.

Mini implanty zostały wprowadzone na rynek na początku lat 90. XX wieku. Początkowo używano ich głównie jako tymczasowego wspomagania leczenia, jednak obecnie uważa się, że nie trzeba ich usuwać, ze względu na ich „wrastanie” w kość w procesie osteointegracji.

Na czym polega wszczepienie mini implantu?

Tak, jak w przypadku standardowych implantów Poznań, tak również w przypadku mini implantów – istnieją ich różne rodzaje. Obecnie, najczęściej stosowany jest mini implant w kształcie wąskiej śruby, z okrągłym czubkiem zwanym O-ring. W przypadku zastosowania tego systemu, konieczne jest umocowanie 4 sztuk mini implantów do stabilizacji protezy. Są one przytwierdzane bezpośrednio do protezy. Mini implanty są przytwierdzone bezpośrednio do protezy. Obudowa mini implantów typu O-ring jest gruba, co powoduje konieczność zmniejszenia grubości protezy, zwiększając ryzyko jej pęknięcia. Ponadto szybko się ona zużywa, przez co konieczna jest wymiana, a to jak wiadomo – generuje dodatkowe koszty.  

Jednakże, możliwe jest wykorzystanie nowego i ulepszonego rozwiązania. Mam na myśli zastosowanie co najmniej dwóch mini implantów, które posiadają specjalny, opatentowany sposób („locator”) stabilizujący protezę. Ten mini implant, jest pierwszym i jedynym mini implantem, składającym się z 2 części. Dzięki temu, kość może się z nim zrosnąć. Oznacza to, że szanse na skuteczność wszczepienia tego mini implantu są większe.

Przeczytaj również jak przebiega proces gojenia się ran po implantach.