Implanty PMMA

Współczesna protetyka stomatologiczna dysponuje szeroką gamą materiałów, które można wykorzystać w rehabilitacji układu stomatognatycznego. Do stosowanych w protetyce tworzyw termoplastycznych zalicza się: acetale (POM), nylony (PA), żywice winylowe oraz tworzywa akrylopolimerowe (PMMA). Implanty PMMA to w rzeczywistości korony tymczasowe wykonane z polimetakrylanu metylu. Są uzupełnieniem tymczasowym w trakcie oczekiwania przez pacjenta na uzupełnienie stałe. Korony akrylowe wykonywane są dodziąsłowo ze względu na to, że resztkowy monomer zawarty w materiale PMMA może wywrzeć szkodliwy wpływ na przyzębie. Ze względu na estetykę korony akrylowe pozwalają uzyskać w pełni zadowalający tymczasowy efekt kosmetyczny. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o koronach tymczasowych PMMA.

Przeczytaj również o innych rodzajach implantów, które są wykorzystywane w ramach usług Implanty Poznań w klinice Stankowscy-Białach.

PMMA, czyli szkło akrylowe

Akrylopolimer (PMMA), zwany też szkłem akrylowym, jest polimerem, którego głównym składnikiem jest polimetakrylan metylu. Stworzone zostało jako lekka i odporna na stłuczenie alternatywa dla szkła. Do zalet szkła akrylowego zaliczyć możemy jego wytrzymałość na uderzenia i upadki. Ponadto przejrzystość, łatwą obróbkę, niski koszt produkcji i brak szkodliwych substancji w jego składzie.

Materiał ten jest biozgodny, a jego zastosowanie w medycynie było następstwem przypadku. W czasie II wojny światowej materiał ten wykorzystywano do budowy kokpitów samolotowych. Stwierdzono, że odłamki tego materiału znalezione w gałkach ocznych pilotów, którzy doznali urazów, nie spowodowały u nich żadnych zmian zapalnych. Doświadczenia te były impulsem do późniejszych prac nad tym materiałem i jego obecnym zastosowaniem w medycynie i stomatologii.

Wykorzystywanie w stomatologii

Dyski oraz bloczki PMMA służą do wykonania mostów i innych struktur przeznaczonych na prowizoryczne uzupełnienia tymczasowe w odcinku zębów przednich i bocznych. Jednakże materiał ten ma niestety ograniczenia wytrzymałościowe. Co prawda pozwalają one na wykonanie mostów wielopunktowych, lecz z pewnymi ograniczeniami. Czas użytkowania uzupełnienia tymczasowego PMMA nie powinien przekroczyć 12 miesięcy.

Korona tymczasowa służy przede wszystkim zabezpieczeniu oszlifowanego zęba. Dodatkowo zapobiega przesunięciu się pozostałych zębów. Sprawia, że zarówno ząb oszlifowany, jak i ząb przeciwstawny, pozostaje na swoim miejscu, a więc służy stabilizacji zgryzu.

Ponadto tymczasowa korona zapobiega ochronie tkanek przyzębia i dziąsła brzeżnego – aby zapobiec stanom zapalnym dziąsła, a w konsekwencji jego recesji. Korona tymczasowa stosowana jest jako zabezpieczenie przed bakteriami oraz drobnoustrojami, które występują w jamie ustnej.

Przeczytaj również: Implanty  jednoczęściowe

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.