Dziąsła - choroby dziąseł
Aktualności

Zapalenie dziąseł – objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł, znane również jako gingivitis, to powszechna choroba przyzębia, która dotyka wielu osób na całym świecie. Jest to stan zapalny dziąseł, który, jeśli nie jest leczony, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak periodontitis, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty zębów. Wczesne rozpoznanie objawów zapalenia dziąseł i odpowiednie leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Przeczytaj również: Wycięcie blizny

Zapalenie dziąseł – objawy

Zapalenie dziąseł często rozwija się stopniowo, a jego objawy mogą być subtelne. Najczęściej występujące objawy to:

 1. Krwawienie dziąseł. Krwawienie podczas szczotkowania zębów lub nitkowania jest jednym z pierwszych objawów zapalenia dziąseł. Może być także zauważalne podczas jedzenia twardych pokarmów.
 2. Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Zdrowe dziąsła mają bladoróżowy kolor. W przypadku zapalenia dziąseł mogą stać się czerwone, obrzęknięte i bolesne.
 3. Nadwrażliwość dziąseł. Dziąsła mogą stać się wrażliwe na dotyk i ból, szczególnie podczas jedzenia lub szczotkowania zębów.
 4. Recesja dziąseł Poznań. Dziąsła mogą zacząć się cofać, odsłaniając większą część zębów.
 5. Nieświeży oddech. Przewlekłe zapalenie dziąseł może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust, który nie ustępuje mimo regularnego mycia zębów i używania płynów do płukania jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Zapalenie dziąseł jest najczęściej wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej, która prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej – miękkiej, lepkiej warstwy bakterii, która tworzy się na zębach. Inne czynniki ryzyka to:

 • Palacze. Palenie tytoniu może przyczynić się do rozwoju zapalenia dziąseł.
 • Hormonalne zmiany. Zmiany hormonalne, takie jak te związane z ciążą, miesiączką lub menopauzą, mogą zwiększyć ryzyko zapalenia dziąseł.
 • Choroby przewlekłe. Cukrzyca, HIV/AIDS i inne choroby przewlekłe mogą wpływać na zdrowie dziąseł.
 • Leki. Niektóre leki mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej, powodując suchość w ustach lub zmieniając skład chemiczny śliny.
 • Złe nawyki żywieniowe. Niedobory witamin, szczególnie witaminy C, mogą osłabiać dziąsła.

Leczenie zapalenia dziąseł

Regularne wizyty u dentysty są kluczowe w leczeniu zapalenia dziąseł. Profesjonalne czyszczenie, zwane skalingiem, usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny, które są głównymi przyczynami zapalenia dziąseł. W zaawansowanych przypadkach może być konieczne planowanie korzeni, aby wygładzić powierzchnie korzeni i usunąć bakterie.

 • Szczotkowanie zębów. Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie miękką szczoteczką i pastą z fluorem jest niezbędne. Ważne jest, aby szczotkować wszystkie powierzchnie zębów oraz masować dziąsła.
 • Nitkowanie. Codzienne nitkowanie pomaga usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, które są trudne do osiągnięcia szczoteczką.
 • Płukanki do jamy ustnej. Stosowanie antybakteryjnych płukanek może pomóc w redukcji bakterii w jamie ustnej.
 • Rzucenie palenia. Palenie nie tylko zwiększa ryzyko zapalenia dziąseł, ale także utrudnia jego leczenie.
 • Zdrowa dieta. Spożywanie zrównoważonej diety bogatej w witaminy i minerały, szczególnie witaminę C, wspomaga zdrowie dziąseł.
 • Nawodnienie. Picie dużej ilości wody pomaga w produkcji śliny, która neutralizuje kwasy i pomaga usuwać resztki jedzenia.

Po leczeniu zapalenia dziąseł ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej. Ponadto, regularne wizyty kontrolne u dentysty co najmniej dwa razy w roku pomogą wykryć i zapobiec nawrotom choroby.

Zapobieganie zapaleniu dziąseł

Zapobieganie zapaleniu dziąseł jest możliwe poprzez utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i zdrowego stylu życia. Oto kilka wskazówek:

 • Regularne mycie zębów i nitkowanie: Codzienne, staranne mycie zębów i nitkowanie to podstawa zapobiegania zapaleniu dziąseł.
 • Używanie płukanek antybakteryjnych: Regularne stosowanie płukanek do ust pomaga w redukcji bakterii.
 • Zdrowa dieta: Unikanie nadmiernej konsumpcji cukrów i jedzenie bogate w witaminy i minerały wspomaga zdrowie dziąseł.
 • Regularne wizyty u dentysty: Profesjonalne czyszczenie zębów i regularne kontrole stomatologiczne są kluczowe.

Podsumowanie

Zapalenie dziąseł to powszechny problem, który może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie jest odpowiednio leczony. Wczesne rozpoznanie objawów i podjęcie działań zapobiegawczych oraz leczniczych może znacząco poprawić zdrowie jamy ustnej i ogólne samopoczucie. Regularne wizyty u dentysty, odpowiednia higiena jamy ustnej i zdrowy styl życia są kluczowe dla zapobiegania i leczenia zapalenia dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *