blizny pooperacyjne
Aktualności

Wycięcie blizny

Blizna to zmiana skórna która najczęściej jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej ubytku tkanką łączna włóknistą. Blizny mogą mieć charakter przerostowy ,dzieje się tak kiedy ilość tkanki łącznej jest większa od ilość tkanki zniszczonej urazem, albo mogą także mieć charakter zanikowy z upływem czasu się kurczą lub bledną.

Przeczytaj również: Szwy, czyli nici chirurgiczne – zastosowania

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów –wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Wycięcie blizny – zabieg

Jest to zabieg wbrew pozorom małoinwazyjny . Szczególnie zalecany w przypadku dużych blizn, które są kłopotliwe i utrudniają nam codzienne życie. Wycięcie blizny pozwala nie tylko pozbyć się niechcianej i niepokojącej zmiany, ale także umożliwia nam na poddanie uzyskanego materiału badaniu histopatologicznemu. Wtedy dowiemy się czy zmiana jest łagodna czy raczej ma charakter złośliwy.

Wycięcie blizny – wskazania do zabiegu

  • blizny szpecące
  • blizny niechciane
  • blizny nieestetyczne

Przeciwwskazania do zabiegu

  • infekcje wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne w obrębie okolicy poddawanej zabiegowi
  • gdy pacjent zażywa leki rozrzedzające krew (np. Polocard, Acenocumarol), o ile jest to możliwe zaleca się ich odstawienie na 5-7 dni
  • stosowanie doustnej postaci witaminy A (izotertinoina, acytretyna), z uwagi na jej zdolność do upośledzenia gojenia
  • tendencja do powstawania keloidów
  • ciąża

Wycięcie blizny – przebieg zabiegu

Zabieg chirurgicznego usunięcia blizny przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Obecna wcześniej bliznę wraz z małym fragmentem zdrowej skóry wycina się za pomocą skalpela, następnie zakłada się szwy oraz opatrunek. Czas rekonwalescencji od 7-10 dni, natomiast sam zabieg trwa od 20-30 minut, oczywiście jest to czas orientacyjny i zależy od wielkości wycinanej zmiany. Rzadko występują powikłania, jeżeli jednak się zdarzą to dotyczyć mogą infekcji w miejscu zabiegu lub rozejścia się blizny.

Postępowanie pozabiegowe

Do czasu usunięcia szwów, nie należy brać kąpieli, można natomiast korzystać z prysznicu. Po prysznicu ranę należny osuszyć, zdezynfekować Octaniseptem ,a następnie nałożyć opatrunek. Aby rana szybciej się zagoiła, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, zwłaszcza rozciągających. Najlepiej jest, w okresie pozabiegowym zrezygnować z ćwiczeń fizycznych. Po zabiegu należy również unikać kąpieli w basenie,a także ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego. Jeśli to konieczne, w ustalonym przez lekarza terminie, należy zgłosić się w celu usunięcia szwów.

Efekty po zabiegu wycięcia blizny

Pacjent po operacji musi być cierpliwy, na efekt końcowy będzie można bowiem zobaczyć dopiero po upływie 6 – 7 miesięcy, a czasami trzeba będzie poczekać nawet rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *