Wrastający paznokieć - jak go usunąć?
Aktualności

Wrastający paznokieć – jak go usunąć?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która dotyczy najczęściej dużego palucha u stopy. Wrastający paznokieć wskutek zranienia wału paznokciowego, powoduje intensywny, trudny do wygojenia stan zapalny. Za główną przyczynę tego typu problemów uznaje się noszenie za ciasnego, źle dopasowanego obuwia. Ponadto, niewłaściwe obcinanie, najczęściej poprzez wycinanie bocznych krawędzi, paznokcia, a także nadmierne krótkie przycinanie i obcinanie “na okrągło”. Z wrastającym paznokciem spotykamy się wówczas, gdy płytka paznokciowa zaczyna rosnąć “na boki” sukcesywnie wrastając pod tkanki miękkie łożyska paznokciowego i podrażniając je. Wywołując przy tym stan zapalny.

Przeczytaj również: Kępki żółte i ich usuwanie

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz podkreślić swoje piękno? Zachęcamy do skorzystania z usług medycyna estetyczna Poznań. W ramach oferty: kwas hialuronowy poznań, peeling poznań i wiele więcej.

Wrastający paznokieć – zabieg usunięcia

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia to jedna z najbardziej popularnych metod leczenia. Paznokieć można wyciąć w całości lub fragmentowo tzn. – jedynie brzeżny fragment płytki po całej jego długości. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Czas trwania interwencji chirurga jest dość krótki , bo zaledwie 10-15 minut. Zdarza się, że ze względu na dość rozległy stan zapalny lekarz zmuszony będzie przełożyć zabieg na inny dzień, w celu jego złagodzenia poprzez stosowanie ciepłych kąpieli w wodzie z mydłem, maści z antybiotykiem lub antybiotyku doustnie.

Zabieg skupia się na wycięciu wału paznokciowego i brzegu paznokcia wraz z tzw. łożyskiem. Po to, aby nieprawidłowa płytka paznokcia już nie odrastała. Czasami występuje konieczność zdjęcia całego paznokcia, na skutek zniszczenia go przez grzybicę lub znajdującą się pod paznokciem ropę. Bezpośrednio po zabiegu lekarz nadaje prawidłowy kształt biegowi paznokcia i przeważnie zakłada szwy.

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia

Po usunięcia wrastającego paznokcia zaleca się leżenie w pozycji z nogą uniesioną do góry. Po upływie 24h można zacząć chodzić. Bezpośrednio po powrocie do domu pacjent może odczuwać dyskomfort i ból, należy wtedy zastosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W pierwszych dniach po zabiegu nie można nadwyrężać stopy, w związku z czym uprawianie sportów jest wykluczone. Należy bacznie obserwować ranę i zmieniać bezwzględnie opatrunki. W niektórych przypadkach zaleca się kilkudniowe zwolnienie ,oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju wykonywanej pracy.

Wrastający paznokieć – etapy po zabiegu

Efekty operacji wrastających paznokci są widoczne natychmiast po zakończeniu zabiegu. Paznokieć rosnący nieprawidłowo i przyczyniający się do powstawania dolegliwości bólowych przez wrastanie w skórę na paliczku zostaje usunięty w całości lub palec zostaje pozbawiony jego fragmentu, co najczęściej wystarcza dla złagodzenia dolegliwości bólowych związanych z wywieraniem ucisku na tkanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *