Mięsień Podskórny
Aktualności

Mięsień podskórny – Co to jest?

Mięsień podskórny – inaczej mięśnie powierzchowne, to mięśnie, które znajdują się pod skórą. Są one odpowiedzialne za ruchy skóry, a także za wsparcie i stabilizację innych struktur anatomicznych.

Mięśnie podskórne występują na całym ciele, jednak są one bardziej widoczne na twarzy i szyi. Na twarzy znajdują się m.in. mięśnie:

  • bródkowy – odpowiada za podnoszenie brody
  • śmiechowy – odpowiada za uśmiech
  • policzkowy – odpowiada za tworzenie policzków
  • zmarszczkowy – odpowiada za marszczenie czoła i brwi

Na szyi znajduje się m.in. mięsień platyzma, który odpowiada za rozciąganie skóry szyi.

Mięśnie podskórne są unerwione przez nerwy czaszkowe i nerwy obwodowe.

Mięsień podskórny i jego funkcje

Główne funkcje mięśni podskórnych to:

  • ruchy skóry – mięśnie podskórne umożliwiają wykonywanie różnych ruchów twarzą, takich jak uśmiechanie się, marszczenie czoła czy mruganie.
  • wsparcie i stabilizacja innych struktur anatomicznych – mięśnie podskórne wspierają i stabilizują inne struktury anatomiczne, takie jak kości, narządy wewnętrzne czy naczynia krwionośne.
  • termoregulacja – mięśnie podskórne mogą pomagać w termoregulacji organizmu, poprzez kurczenie się i rozkurczanie.

Z wiekiem mięśnie podskórne mogą tracić swoją elastyczność i napięcie, co może prowadzić do powstawania zmarszczek i innych zmian na twarzy.

Mięsień podskórny w medycynie estetycznej

Mięsień podskórny, zwany również mięśniem płaszczowym, to płat mięśniowy położony tuż pod skórą. Jest on faktycznie zbudowany z włókien mięśniowych poprzecznie prążkowanych, które mogą się kurczyć i rozkurczać. Mięsień podskórny występuje na całym ciele, ale jest szczególnie dobrze rozwinięty w okolicach twarzy, szyi, ramion, brzucha i pośladków.

W medycynie estetycznej mięsień podskórny jest wykorzystywany do modelowania sylwetki i poprawy wyglądu skóry. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej można wzmocnić i rozbudować mięśnie podskórne, a także zredukować tkankę tłuszczową w ich okolicy.

Zabiegi

Do najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, które wykorzystują mięśnie podskórne, należą:

  • EMSCULPT NEO – zabieg wykorzystujący falę elektromagnetyczną o wysokiej intensywności (HIFEM+), która wywołuje supramaksymalne skurcze mięśni. Zabieg trwa 30 minut i wykonuje się go jednorazowo lub w serii 4-8 zabiegów. Po zabiegu można spodziewać się przyrostu masy mięśniowej o około 25% oraz redukcji tkanki tłuszczowej średnio o 30%.
  • BTL EMBODY – zabieg wykorzystujący połączenie fal radiowych i fali elektromagnetycznej o wysokiej intensywności (HIFEM+). Zabieg trwa 30 minut i wykorzystuje się go jednorazowo lub w serii 4-8 zabiegów. Po zabiegu można spodziewać się przyrostu masy mięśniowej o około 20% oraz redukcji tkanki tłuszczowej średnio o 25%.
  • Ultraformer III – zabieg wykorzystujący ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, które wywołują napięcie i stymulację mięśni. Zabieg trwa 30-60 minut i wykonuje się go jednorazowo lub w serii 4-6 zabiegów. Po zabiegu można spodziewać się poprawy napięcia i jędrności mięśni, a także redukcji tkanki tłuszczowej.

Zabiegi medycyny estetycznej, które wykorzystują mięśnie podskórne, są bezpieczne i skuteczne. Co więcej pozwalają one na uzyskanie wymarzonej sylwetki i poprawę wyglądu skóry bez konieczności wykonywania zabiegów chirurgicznych.

Na koniec przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu medycyny estetycznej, który wykorzystuje mięśnie podskórne, należy skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem. Ponadto specjalista pomoże dobrać odpowiedni zabieg do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *