kwas hialuronowy
Aktualności

Kwas Hialuronowy w organiźmie człowieka

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem organizmu człowieka, występującym w płynach ustrojowych, tkankach łącznych oraz skórze. Jest to polisacharyd o dużej masie cząsteczkowej, który ma silne właściwości higroskopijne, czyli zdolność wiązania wody.

Kwas Hialuronowy w organiźmie – Główne funkcje

  • Nawilżanie – kwas hialuronowy jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody, dzięki czemu zapewnia prawidłowe nawilżenie tkanek. To szczególnie ważne dla skóry, która jest narażona na utratę wody.
  • Ochrona – kwas hialuronowy tworzy na powierzchni skóry naturalny filtr ochronny, który chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wiatr czy zanieczyszczenia.
  • Budowa – kwas hialuronowy jest składnikiem chrząstek i ścięgien, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu.
  • Regeneracja – kwas hialuronowy stymuluje procesy regeneracyjne tkanek, dzięki czemu pomaga w leczeniu ran i uszkodzeń.

Kwas Hialuronowy w organiźmie jest szczególnie ważny dla skóry. Stanowi on około 50% jej suchej masy i odpowiada za jej jędrność, elastyczność i nawilżenie. Z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego w skórze stopniowo spada, co prowadzi do jej przesuszenia, utraty elastyczności i powstawania zmarszczek.

Kwas hialuronowy można dostarczać do organizmu w postaci suplementów diety, kremów, żeli lub zastrzyków. Suplementy diety zawierające kwas hialuronowy mogą być pomocne w uzupełnieniu jego niedoborów, natomiast preparaty do pielęgnacji skóry mogą pomóc w jej nawilżeniu i ujędrnieniu. Zastrzyki z kwasem hialuronowym wykorzystuje się w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek, powiększania ust lub wypełnienia policzków.

Kwas hialuronowy to bezpiecznym i skuteczny składnik, który stosuje się w wielu różnych celach. Jest to naturalny składnik organizmu człowieka, który może pomóc w zachowaniu jego zdrowia i młodzieńczego wyglądu.

Kwas Hialuronowy w organiźmie – Pozyskiwanie

Kwas hialuronowy można pozyskiwać na dwa sposoby:

  • Metodą biotechnologiczną – polega ona na hodowli bakterii, które produkują kwas hialuronowy. Najczęściej wykorzystywanymi bakteriami są szczepy Streptococcus equi i Streptococcus zooepidemicus. Bakterie te są modyfikowane genetycznie w celu zwiększenia produkcji kwasu hialuronowego.
  • Metodą chemiczną – polega ona na syntezie kwasu hialuronowego z różnych związków chemicznych. Metoda ta jest mniej wydajna i mniej ekonomiczna niż metoda biotechnologiczna.

Metoda biotechnologiczna jest obecnie najpowszechniej stosowaną metodą pozyskiwania kwasu hialuronowego. Pozwala ona na uzyskanie kwasu hialuronowego o wysokiej jakości i czystości.

Proces pozyskiwania kwasu hialuronowego metodą biotechnologiczną przebiega następująco:

  1. Hodowla bakterii – bakterie hoduje się w odpowiednich warunkach, w celu zapewnienia ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.
  2. Wyizolowanie kwasu hialuronowego – po zakończeniu hodowli bakterie niszczy się, a kwas hialuronowy izoluje się z ich komórek.
  3. Oczyszczanie kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy oczyszcza się z zanieczyszczeń, w tym z bakterii i białek.

Oczyszczony kwas hialuronowy wykorzystuje się w różnych celach, w tym w medycynie estetycznej, kosmetologii, farmakologii i medycynie.

Dawniej kwas hialuronowy był pozyskiwany z tkanki łącznej zwierząt, takich jak bydło, świnie lub koguty. Jednakże ta metoda była nieefektywna i wiązała się z ryzykiem przeniesienia chorób.

Obecnie kwas hialuronowy pozyskuje się głównie metodą biotechnologiczną, z hodowli bakterii. Bakterie te modyfikuje się genetycznie w celu zwiększenia produkcji kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy można również pozyskać metodą chemiczną, z różnych związków chemicznych. Jednakże metoda ta jest mniej wydajna i mniej ekonomiczna niż metoda biotechnologiczna.

Medycyna estetyczna Poznań

Biogenica Poznań

tel. 725 84 33 99
e-mail: rejestracja@biogenica.pl

adres: ul. Grunwaldzka 519 B/C I piętro
62-064 Poznań – Plewiska

strona internetowa: biogenica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *