Chirurgia stomatologiczna - dziedzina stomatologii
Aktualności

Chirurgiczne leczenie recesji dziąseł

Recesja dziąseł, czyli odsłonięcie korzeni zębów. Powoduje je przesunięcie się dziąseł w kierunku wierzchołków korzeni. Jest powszechnym problemem w stomatologii. Może prowadzić do estetycznych i funkcjonalnych problemów, takich jak nadwrażliwość zębów, zwiększone ryzyko próchnicy korzeni oraz chorób przyzębia. Leczenie chirurgiczne recesji dziąseł ma na celu przywrócenie estetyki, ochronę odsłoniętych korzeni oraz poprawę zdrowia przyzębia. W artykule przedstawimy chirurgiczne leczenie stosowane w leczeniu recesji dziąseł oraz ocenę ich skuteczności.

Przeczytaj również: HIFU 3D- praca 3 głowicami na jednej okolicy

Przyczyny i diagnostyka recesji dziąseł

Recesję dziąseł mogą powodować różne czynniki, w tym:

  • Nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Zbyt mocne szczotkowanie lub używanie twardych szczoteczek może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia dziąseł.
  • Choroby przyzębia. Przewlekłe stany zapalne dziąseł i przyzębia mogą powodować utratę tkanki dziąsłowej.
  • Wady zgryzu. Nieprawidłowe ustawienie zębów może prowadzić do recesji dziąseł.
  • Trauma mechaniczna. Urazy mechaniczne, np. w wyniku wypadków lub nawyków, takich jak gryzienie twardych przedmiotów.
  • Predyspozycje genetyczne. Genetyczna skłonność do cieńszej tkanki dziąsłowej.

Diagnostyka recesji dziąseł obejmuje:

  • Badanie kliniczne. Ocena głębokości recesji, poziomu przyczepu dziąsłowego i stanu tkanek otaczających.
  • Zdjęcia rentgenowskie. Ocena stanu kości i struktury korzeni zębów.
  • Pomiar wskaźników przyzębia. Pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych i poziomu przyczepu dziąsłowego.

Chirurgiczne leczenie

Przeszczep dziąsłowy wolny polega na pobraniu tkanki dziąsłowej z podniebienia pacjenta i przeszczepieniu jej na miejsce recesji. Jest to technika skuteczna w zwiększaniu grubości tkanek dziąsłowych i zapobieganiu dalszej recesji.

Przeszczep tkanki łącznej polega na pobraniu tkanki łącznej z podniebienia i umieszczeniu jej pod płatem dziąsłowym w miejscu recesji. Technika ta jest często stosowana ze względu na dobre wyniki estetyczne i funkcjonalne.

Technika płata przemieszczonego bocznie polega na przesunięciu płata dziąsłowego z sąsiedniego obszaru na miejsce recesji. Jest stosowana głównie w przypadku jednostronnych recesji.

Ocena skuteczności technik chirurgicznych

W badaniach klinicznych techniki takie jak CAF+CTG oraz LPF wykazują wysoką skuteczność w pełnym pokryciu recesji, często osiągając ponad 90% skuteczności w pokryciu korzeni zębów.

Techniki z użyciem przeszczepów tkanki łącznej (CTG) oraz Aloderm są szczególnie cenione za doskonałe wyniki estetyczne, które są trwałe i satysfakcjonujące dla pacjentów.

Techniki minimalnie inwazyjne oraz te, które eliminują potrzebę pobierania tkanki z podniebienia, takie jak użycie Aloderm, są preferowane przez pacjentów ze względu na mniejszy ból pooperacyjny i szybszy proces gojenia.

Wnioski

Chirurgiczne leczenie recesji dziąseł oferuje różnorodne techniki, które mogą skutecznie poprawić estetykę, funkcję i zdrowie dziąseł. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, lokalizacji i stopnia recesji oraz doświadczenia chirurga. Nowoczesne techniki, takie jak przesunięcie płata koronowego w połączeniu z przeszczepem tkanki łącznej (CAF+CTG) oraz wykorzystanie alogenicznych materiałów przeszczepowych, takich jak Aloderm, zapewniają doskonałe wyniki estetyczne i funkcjonalne. W przyszłości dalszy rozwój technik i materiałów chirurgicznych z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszych wyników leczenia recesji dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *