Zabieg usunięcia ganglionu
Aktualności

Zabieg usunięcia ganglionu

Ganglion, zwany też torbielą galaretowatą, to guzek wypełniony galaretowatym płynem. Jego pojawienie się na ciele nie ma żadnego związku z chorobami nowotworowymi, choć wywołuje u niektórych pacjentów obawy przed rakiem. Choć nie jest to groźne schorzenie, nie można go lekceważyć. Brak reakcji medycznej doprowadzić może do nieprzyjemnych skutków, takich jak problemy z mięśniami i stawami. Gangliony zazwyczaj pojawiają się na stopie lub na nadgarstku. Ganglion powstaje, gdy płynu znajdującego się w okolicy naszych stawów pojawia się za dużo. Wtedy znajduje on ujście we wnętrzu powstałego guzka, najczęściej przy nadgarstku, rzadziej przy stopie. Dowiedz się jak przebiega zabieg usunięcia ganglionu.

Przeczytaj również: Jakie są czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek?

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów –wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Jak wygląda zabieg usunięcia ganglionu?

Jest kilka metod leczenia ganglionów, można zastosować zabieg nakłuwający, który daje szybki efekt, lecz charakteryzuje się dużym odsetkiem nawrotów. Jednak najskuteczniejszą metodą jest chirurgiczne wycięcie samej zmiany wraz z jej szypułą oraz zmienionym chorobowo fragmentem torebki stawowej. Przy zastosowaniu tej metody efekt wyleczeń jest największy, a nawroty zdarzają się sporadycznie. Sam zabieg trwa od 15 do 20 min. Pacjent tego samego dnia może iść do domu. W następnej kolejności 

Operacje wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po zejściu znieczulenia mogą pojawiać się znikome bóle lub mrowienie. Oczywiście w przypadku pojawienia się przedłużającej opuchlizny konieczne jest wykonanie badania kontrolnego. W przypadku usunięcia ganglionu mogą pojawiać się komplikacje:

  • krwiaki i obrzęki dłoni
  • infekcje
  • martwica skóry w okolicy rany pooperacyjnej
  • ograniczenie ruchomości stawów dłoni
  • nawrót schorzenia
  • odczyny na zastosowane szwy inne nie dające się przewidzieć powikłania
  • uszkodzenie nerwów lub ścięgien

Efekty zabiegu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na likwidację bólu oraz ograniczenia ruchowego, które w skrajnych przypadkach może prowadzić do unieruchomienia stawu. Dodatkowo znika nieestetyczny wzgórek pozostawiając po sobie cienką podłużną bliznę. Może ona zostać całkowicie zniwelowana przez stosowanie kremów lub późniejsze zabiegi korekcyjne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *