Aktualności

Jakie są czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek?

Czynniki zewnętrzne wpływające na powstawanie zmarszczek to wszystkie te, które nie są związane z naturalnym procesem starzenia się organizmu.

Przeczytaj również: Mezoterapia iniekcji fibryny w okolice trudno gojącej się rany

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz podkreślić swoje piękno? Zachęcamy do skorzystania z usług medycyna estetyczna Poznań. W ramach oferty: kwas hialuronowy poznań, peeling poznań i wiele więcej.

Poznaj czynniki zewnętrzne

Do najważniejszych czynników zewnętrznych zaliczamy:

 • Promieniowanie UV, które jest najbardziej szkodliwym czynnikiem dla skóry. Promienie UV powodują uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry. W wyniku uszkodzenia tych włókien skóra staje się mniej elastyczna i podatna na powstawanie zmarszczek.
 • Palenie tytoniu, które powoduje uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny, a także zmniejsza ilość nawilżenia skóry. W wyniku palenia tytoniu skóra staje się bardziej sucha, cienka i podatna na powstawanie zmarszczek.
 • Niezdrowy tryb życia, który obejmuje nieodpowiednią dietę, brak ruchu i stres. Nieodpowiednia dieta może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Brak ruchu sprzyja powstawaniu zmarszczek, ponieważ zmniejsza cyrkulację krwi i limfy w organizmie. Stres powoduje uwalnianie wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry.
 • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, która obejmuje stosowanie wysuszających kosmetyków, niewłaściwe oczyszczanie skóry lub brak ochrony przed promieniowaniem UV. Wysuszające kosmetyki mogą prowadzić do utraty nawilżenia skóry, co sprawia, że staje się ona bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Niewłaściwe oczyszczanie skóry może prowadzić do podrażnień i uszkodzenia naskórka. Brak ochrony przed promieniowaniem UV jest najczęstszym czynnikiem powodującym przedwczesne starzenie się skóry.
 • Narażenie na zanieczyszczenia powietrza, które powodują uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny oraz zwiększają ilość wolnych rodników w organizmie.

Czynniki zewnętrzne – jaką odgrywają rolę?

Wpływ czynników zewnętrznych na powstawanie zmarszczek jest kumulatywny, czyli im więcej czynników szkodliwych oddziałuje na skórę, tym szybciej pojawiają się zmarszczki. Dlatego warto chronić skórę przed działaniem tych czynników, aby spowolnić proces starzenia się skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania zmarszczek.

Jak się przed nimi chronić?

Oto kilka sposobów na ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi:

 • **Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze ochrony (SPF) przez cały rok, nawet w pochmurne dni.
 • **Unikaj palenia tytoniu.
 • **Jedz zdrową dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.
 • **Regularnie ćwicz.
 • **Staraj się unikać stresu.
 • **Stosuj kosmetyki do pielęgnacji skóry, które są dobrane do jej rodzaju i potrzeb.
 • Jeśli mieszkasz w miejscu o zanieczyszczonym powietrzu, noś maskę ochronną.

Stosując się do tych zaleceń, możesz zmniejszyć ryzyko powstawania zmarszczek i cieszyć się piękną i zdrową skórą przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *