Aktualności

Ból nadgarstka? To może być zespół cieśni nadgarstka!

Ból nadgarstka przyczyny może mieć bardzo różne, ponieważ jest on zbudowany z wielu drobnych kości, mięśni, ścięgien i nerwów, stanowiących delikatną strukturę. Należą do nich przede wszystkim przeciążenia i urazy, jak złamania i zwichnięcia, a także choroba zwyrodnieniowa stawów i choroby zapalne. Dolegliwości bólowe nadgarstka mogą pojawiać się przy zginaniu lub obracaniu dłoni, dodatkowo promieniując do kciuka i palców, a w niektórych przypadkach nawet do przedramienia i łokcia. Bardzo często zdarza się, że ból w okolicach nadgarstka jest rozpoczynającym się schorzeniem – zespół cieśni nadgarstka. Tego problemu nie należy lekceważyć! Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zwyrodnienie kręgosłupa – niweluj przyczynę!

Zespół cieśni nadgarstka, czyli co?

Zespół cieśni nadgarstka to nazwa grupy problemów, które obejmują drętwienie, mrowienie, osłabienie lub ból nadgarstka lub dłoni. Jest to bardzo częsty stan, który występuje, gdy nerw w nadgarstku zostaje ściśnięty.

Kanał nadgarstka to wąski otwór między kośćmi nadgarstka a więzadłem, które je trzyma. Nerw, zwany nerwem pośrodkowym, biegnie od przedramienia przez kanał nadgarstka do dłoni. Nerw ten odpowiada za czucie kciuka i pierwszych trzech palców. Pomaga także poruszać kciukiem. Ścięgna biegną również od przedramienia przez kanał nadgarstka do dłoni. Ścięgna łączą kości palców z mięśniami ramienia, dzięki czemu możesz zginać palce.

Jeśli ścięgna stają się spuchnięte lub podrażnione w kanale nadgarstka, mogą naciskać na nerw. Ściśnięty nerw może nie działać dobrze, co może prowadzić do drętwienia, osłabienia i innych objawów zespołu cieśni nadgarstka.

Przyczyny

Ból w kanale nadgarstka jest spowodowany nadmiernym ciśnieniem w nadgarstku i nerwie pośrodkowym. Zapalenie może powodować obrzęk. Najczęstszą przyczyną tego stanu zapalnego jest podstawowy stan chorobowy, który powoduje obrzęk nadgarstka, a czasem utrudnia przepływ krwi. Niektóre z najczęstszych stanów związanych z zespołem cieśni nadgarstka to:

 • cukrzyca
 • dysfunkcja tarczycy
 • zatrzymanie płynów z powodu ciąży lub menopauzy
 • wysokie ciśnienie krwi
 • choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów
 • złamania lub urazy nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka może się pogorszyć, jeśli nadgarstek jest wielokrotnie nadmiernie rozciągany. Powtarzający się ruch nadgarstka przyczynia się do obrzęku i ucisku nerwu pośrodkowego. Może to być wynikiem:

 • ułożenia nadgarstków podczas korzystania z klawiatury lub myszy
 • długotrwałego narażania na wibracje podczas używania narzędzi ręcznych lub elektronarzędzi
 • każdego powtarzającego się ruch, który nadmiernie rozciąga nadgarstek – gra na pianinie lub pisanie na klawiaturze

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Niektóre z objawów zespołu cieśni nadgarstka mogą obejmować:

 • Drętwienie i mrowienie, które często nasilają się w nocy
 • Budzenie się w nocy, konieczność podania ręki lub trzymania się za krawędź łóżka
 • Spuchnięte palce
 • Upuszczanie przedmiotów
 • Słaby uchwyt
 • Dyskomfort w nadgarstku, dłoni lub palcach

Głównym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest drętwienie i mrowienie kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz całego lub połowy palca serdecznego (strona najbliżej kciuka). Objawy mogą się różnić w zależności od pory dnia, aktywności lub pozycji nadgarstka. Jeśli stan się pogorszy, drętwienie może stać się stałe. W najcięższych przypadkach mięśnie u podstawy kciuka stają się słabe i kurczą się. Upuszczanie rzeczy może się zdarzyć zarówno z powodu drętwienia, jak i słabości kciuka.

Dyskomfort lub ból mogą również wystąpić w przypadku zespołu cieśni nadgarstka o stopniowym początku. Jednak ból zazwyczaj nie jest pierwszym ani głównym objawem. Ból związany z zespołem cieśni nadgarstka zwykle pojawia się dopiero po rozpoczęciu drętwienia i mrowienia. Wielokrotne potrząsanie ręką lub zginanie/prostowanie palców może złagodzić drętwienie i mrowienie. 

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka zależy od tego, jak silny jest twój ból i objawy oraz czy występuje osłabienie. W 2008 roku Akademia Chirurgów Ortopedycznych wydała wytyczne dotyczące skutecznego leczenia cieśni nadgarstka. Zaleceniem było, aby spróbować opanować ból cieśni nadgarstka bez operacji, jeśli to możliwe. Opcje niechirurgiczne obejmują:

 • unikanie pozycji nadmiernie rozciągających nadgarstek
 • szyny na nadgarstki, które utrzymują rękę w neutralnej pozycji, szczególnie w nocy
 • łagodne leki przeciwbólowe i leki zmniejszające stan zapalny
 • leczenie wszelkich chorób współistniejących, takich jak cukrzyca lub zapalenie stawów
 • zastrzyki sterydowe w obszar cieśni nadgarstka w celu zmniejszenia stanu zapalnego

W zespole cieśni nadgarstka objawy łagodzi fizjoterapia Poznań! Fizjoterapeuta może wykonać różne techniki mobilizacji tkanek miękkich czyli powięzi i zawartych w nich mięśni lub mobilizacje stawowe w rejonie nadgarstka mające  zwiększyć przestrzeń w kanale nadgarstka. Specjalista może również zastosować, jako uzupełnienie zabiegów manualnych, plastrowanie dynamiczne tzw. kinestiotaping, zmniejszający napięcie „sieci” powięziowej i przez to objawy  bólowe i neurologiczne.

Już nawet po pierwszym zabiegu pacjent odczuwa ulgę w problemach bólowych i natychmiastową poprawę siły mięśniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *