Aktualności

Skolioza – powszechne skrzywienie kręgosłupa

Skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa to schorzenie powodowane głównie wadami postawy i siedzącym trybem życia. Zazwyczaj rozwija się już w młodzieńczych latach. Sposób naszego życia ma wyraźne przełożenie na stan zdrowia! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że problemy z kręgosłupem często są zaczynem do kolejnych zdrowotnych problemów. Powszechny wpływ skoliozy na twoje narządy może cię zaskoczyć. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Ból nadgarstka? To może być zespół cieśni nadgarstka!

Czym jest skolioza?

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które może dotknąć każdego w każdym wieku, chociaż najczęściej zaczyna się u dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Kręgosłup składa się ze stosu 24 kości zwanych kręgami. Chociaż kręgosłup ma pewną naturalną krzywiznę przednią i tylną, zazwyczaj nie ma krzywizny bocznej. W skoliozie kręgosłup może być wygięty w lewo lub w prawo. Czasami są dwie krzywe, a kręgosłup może wyglądać od tyłu jak kształt litery S.. Nazywa się to „podwójną krzywizną”. Krzywizny skolioz występują w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Krzywizna kręgosłupa może wahać się od dziesięciu stopni, uważanych za łagodną skoliozę, do stu stopni lub więcej.

U wielu osób ze skoliozą schorzenie zwykle nie powoduje znacznego bólu ani nie przeszkadza w codziennym życiu, chociaż w niektórych przypadkach dyskomfort może wymagać złagodzenia bólu. W większości przypadków przyczyna skoliozy jest nieznana. Jest to znane jako skolioza „idiopatyczna”. Czasami dzieci rodzą się ze skoliozą, jeśli kości kręgosłupa nie uformowały się prawidłowo w łonie matki. Skolioza może być również spowodowana stanem nerwów lub mięśni, takim jak porażenie mózgowe, dystrofia mięśniowa lub nerwiakowłókniakowatość.

Co powoduje skolioze?

Istnieją różne rodzaje i przyczyny skoliozy. Wrodzona skolioza wynika z wady rozwojowej kręgosłupa, która rozwija się przed urodzeniem dziecka, gdy jedna część kręgosłupa rośnie w innym tempie niż pozostałe. Skolioza nerwowo-mięśniowa to skrzywienie kręgosłupa, które rozwija się z powodu innego problemu neurologicznego, takiego jak porażenie mózgowe, dystrofia mięśniowa, rozszczep kręgosłupa, rdzeniowy zanik mięśni lub uraz rdzenia kręgowego. Skolioza idiopatyczna, najczęstszy typ, stanowi 80 procent przypadków skoliozy i jest diagnozą stawianą po wykluczeniu innych typów. Najczęściej diagnozowana jest w okresie dojrzewania.

Skolioza – objawy

Jeśli występują objawy, mogą one obejmować:

  • Ból pleców lub ból w dole pleców, który schodzi w dół nóg.
  • Osłabienie lub uczucie zmęczenia w kręgosłupie po długim siedzeniu lub staniu.
  • Nierówne biodra lub ramiona (jedno ramię może być wyższe niż drugie).
  • Ból ramienia.
  • Kręgosłup wygina się bardziej w jedną stronę.
  • Trudności z oddychaniem lub siedzeniem.

Jak przebiega leczenie skoliozy?

Istnieje wiele opcji leczenia skoliozy. Ogólnie rzecz biorąc, im szybciej zostanie zdiagnozowana skolioza, tym więcej opcji leczenia będziesz mieć.  Leczenie skoliozy jest jednym z najtrudniejszych zagadnień w rehabilitacji. Fizjoterapia wykorzystuje w przypadku tego schorzenia leczenie zachowawcze. Podstawą leczenia zachowawczego są ćwiczenia indywidualne odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta. Polegają one między innymi na rozciągnięciu przykurczów mięśni i wzmocnieniu osłabionych grup mięśniowych. Wykonywane są także mobilizacje kręgosłupa i klatki piersiowej oraz ogólna korekcja postawy. Podsumowując, popularne interwencje w leczeniu skoliozy obejmują:

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób leczenie skoliozy może spowodować Twój powrót do zdrowia, skontaktuj się ze specjalistą, który świadczy usługi Fizjoterapia Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *