Cysta naskórkowa, czyli kaszak. Jak się pozbyć?
Aktualności

Cysta naskórkowa, czyli kaszak. Jak się pozbyć?

Kaszakiem nazywamy inaczej cystę naskórkową lub torbielem gruczołu łojowego. Cysta naskórkowa pojawia się w skórze, przeważnie w obrębie owłosionej skóry głowy, karku lub pleców. Jest to łagodna zmiana skóry. Cysta naskórkowa powstaje w wyniku zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Torbiel zazwyczaj przybiera postać kulistego, miękkiego guzka odznaczającego się gładką powierzchnią. W jego centralnej części można zaobserwować ciemną, czarną kropkę odpowiadającą mieszkowi włosowemu. Wewnątrz guzek wypełniony jest łojową masą o barwie białej lub żółtej. Złożonej głównie z fragmentów mieszków włosowych oraz komórek złuszczonego naskórka. Kaszak może mieć różne rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Oczywiście wraz z upływem czasu może się on powiększać. Zatem najlepiej jest jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu wykonania zabiegu usunięcia torbiela.

Przeczytaj również: Czym jest wolumetria twarzy?

Zależy Ci na tym, aby podtrzymać swoje naturalne piękno? Rekomendujemy usługi medycyny estetyczna Poznań. Sprawdź: kwas hialuronowy poznań, korekta nosa poznań

Cysta naskórkowa i jej występowanie

Cysty naskórkowe mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dochodzi do tego w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Pojawiają się one dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Kaszaki mogą pojawić się także w okresie dojrzewania. Kiedy to wahania hormonalne sprzyjają zaburzeniom w funkcjonowaniu gruczołów łojowych (np.trądzik oraz inne stany zapalne skóry).Ważną rolę odgrywa tutaj również czynnik genetyczny. Wpływ również mogą mieć zdarzenia mające miejsce jeszcze w czasie embriogenezy, kiedy to komórki macierzyste włosów, skóry czy paznokci zamykane są w komórkach innych tkanek, odpowiadając w ten sposób za wadę rozwojową. Do powstania cysty naskórkowej może przyczynić się także zbyt duża ekspozycja skóry na promieniowanie szczególnie u osób starszych, po 65 roku życia. Warto również zwrócić uwagę na kremy bazujące na oleju. Bowiem ich nadmierne stosowanie może przyczynić się do powstania torbieli gruczołu łojowego. Z innych istotnych czynników wymienić należny zaniedbania higieniczne, zakażenie wirusem HPV, czy ciemną karnację.

Cysta naskórkowa – podział

Ze względu na budowę komórkową cysty naskórkowe dzielimy na:


  • cystę naskórkową właściwą , która jest zlokalizowana przeważnie na skórze głowy, karku czy klatce piersiowej.
  • cystę przywłośną, która występuje zazwyczaj w obrębie mieszka włosowego na owłosionej skórze głowy. Drobne torbiele występujące w obrębie skóry twarzy i moszny nazywane są prosakami .

Diagnoza i rozpoznanie

Podczas wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim zostaje przeprowadzona wnikliwa analiza oraz ocena zmiany. Już po wstępnym rozpoznaniu torbieli łojowej pacjent zostaje przekierowany do chirurga lub dermatologa, który na podstawie badania przedmiotowego i własnego doświadczenia stawia ostateczne rozpoznanie. Przeważnie na tym etapie na zleca się już dodatkowych badań. Jedynie co pozostanie to zbadanie pobranego wycinka poprzez badanie histopatologiczne. Lekarz w sposób indywidualny dla każdego przypadku decyduje o odpowiednim postępowaniu leczniczym.

Sam zabieg polega na otwarciu torebki kaszaka za pomocą skalpela i usunięciu jej zawartości. Chirurg dokładnie wycina całą torebkę cysty, co zapobiega ponownemu pojawieniu się guza. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie szwów. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz oczyszcza i dezynfekuje okolice nacinanej skóry, a następnie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie będzie odczuwał bólu. Jeśli jest taka potrzeba to leczenie wspomaga się antybiotykami lub innymi środkami. Tylko wtedy, gdyby wdało się zakażenie. W takiej sytuacji po opróżnieniu zawartości kaszaka nie zakłada się szwów i podaje się leki do momentu ustąpienia zapalenia. Po wyleczeniu zakażenia chirurg wycina wtedy całą torebkę kaszaka i zakłada szwy. Metoda ta pozostawia delikatne blizny, które z czasem stają się niewidoczne. Zabieg usunięcia kaszaka przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych i trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nie wymaga specjalnych przygotowań od pacjenta. Zalecane jest natomiast szczepienie p/wzwB . Pacjenta po zabiegu wypisuje się do domu.

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznańmożesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów –wypełnianie zmarszczek poznań,modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Zalecenia po zabiegu usunięcia kaszka

Osoby, które poddały się, zabiegowi powinny przez około dwa tygodnie lub do momentu zagojenia, unikać zamoczenia leczonego miejsca, nie powinny także wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne, a także nie powinny używać kosmetyków podrażniających skórę.

Efekty

Efekty po zabiegu usunięcia kaszka są widoczne tak naprawdę od razu. Poprawiają się walory estetyczne i wraca dobre samopoczucie pacjenta, a co za tym idzie i pewność siebie. Dlatego nie zwlekaj tylko jak najszybciej umów się na wizytę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *