Lipoliza
Aktualności,  Medycyna Estetyczna

Kriolipoliza – odchudzanie przez zamrażanie

Kriolipoliza to nowoczesna metoda miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej. Polega na zamrożeniu komórek tkanki tłuszczowej nie naruszając tym samym pracy nerwów czy mięśni. Zamrażanie tłuszczu polega na traktowaniu newralgicznych obszarów wyjątkowo niską temperaturą. Powoduje ona rozpad komórek tłuszczowych, co skutkuje ich apoptozą, czyli śmiercią. Cały proces zachodzi całkowicie od zewnątrz, dlatego struktura skóry również nie ulega uszkodzeniu ani obrzękom, co ma miejsce w przypadku klasycznej liposukcji. W wyniku mrożenia lipidy są uwalniane z komórek tłuszczowych i transportowane przez układ limfatyczny. Zamrożone są stopniowo eliminowane i wydalane z organizmu, dzięki czemu po zabiegu z tygodnia na tydzień grubość tkanki tłuszczowej maleje. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Składniki nawilżające skórę w kosmetykach

Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i wspólnie dobrać właściwe rozwiązanie. Naszym priorytetem jest komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Kriolipoliza – sposób działania

Dlaczego jest to metoda zamrażania? Komórki tłuszczu są bardziej wrażliwe na zimno niż reszta komórek w naszym organizmie. Dlatego można poprzez ochłodzenie komórek tłuszczowych doprowadzić do ich zniszczenia bez szkody dla innych sąsiadujących z nimi komórek.  Do zabiegu używana jest specjalna głowica, której temperaturę dostosowuje się do wybranego obszaru ciała i może ona wynosić nawet -10 stopni Celsjusza. Ponadto ważny jest czas wykonywania zabiegu. Aby był on skuteczny, powinien trwać ok. 50-60 min. Zassanie tłuszczu i wytworzenie podciśnienia powoduje utrudniony przepływ krwi w zassanej tkance. Dzięki temu organizm nie jest w stanie za pomocą mechanizmu termoregulacji utrzymać ciepłoty zassanej tkanki.  Potraktowane w ten sposób komórki tłuszczowe ulegają obumarciu. Następnie przedostają się do krwiobiegu i z czasem zostają usunięte z organizmu. Przy wykonywaniu zabiegu bardzo ważny jest odpowiedni dobór temperatury, tak aby nie odmrozić ciała pacjenta. Ustala się ją w odniesieniu od ilości tkanki tłuszczowej. Kriolipoliza to zabieg stosowany na dużych powierzchniach ciała (brzuch, boczki, uda, pośladki).

Przeciwskazania do przeprowadzenia kriolipolizy

Należy podkreślić, że zabieg jest nieinwazyjny oraz nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji. W czasie wykonywania kriolipolizy dochodzi do selektywnego uszkadzania tkanki tłuszczowej, bez naruszenia skóry właściwej i naskórka. Jednakże, jak każdy inny zabieg, kriolipoliza na pewne ograniczenia. Przeciwskazania do wykonania kriolipolizy to:

 • ciąża, karmienie piersią
 • choroby nowotworowe
 • zainstalowane przenośne urządzenie do EKG (Holter)
 • rozrusznik serca
 • zaawansowana cukrzyca
 • infekcje
 • epilepsja
 • choroby krwi (hipoproteinemia, krioglobulinemia)
 • choroba Raynauda – napadowy skurcz naczyń krwionośnych podczas ekspozycji na zimno
 • pokrzywka z zimna
 • zaburzenie pracy nerek
 • zaburzenie pracy wątroby
 • miejscowe stany zapalne
 • otwarte rany
Lipoliza

Kriolipoliza – jakich efektów można się spodziewać?

Na efekty zabiegu trzeba nieco poczekać. Wynika to z faktu, że komórki tłuszczowe muszą mieć czas, aby ulec wydaleniu z organizmu. Szacuje się, że jest to okres ok. 3 miesięcy. Widoczne efekty są sprawą indywidualną i zależą od metabolizmu, który ma wpływ na wydalenie tłuszczu z organizmu. Zazwyczaj zachodzi to w ciągu dwóch do sześciu tygodni, a ostateczne rezultaty widoczne są po czterech miesiącach i utrzymują się przez około pół roku. Zabieg ten pozwala zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej nawet o 40%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *