składniki nawilżające
Aktualności,  Dermatologia

Składniki nawilżające skórę w kosmetykach

Każda skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, aby mogła prawidłowo funkcjonować. Jest to niezależne od tego czy Twoja skóra jest tłusta, sucha, trądzikowa czy mieszana. Naturalny płaszcz hydrolipidowy łatwo jest naruszyć wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Warstwę ochronną naskórka mogą uszkodzić między innymi mróz, klimatyzacja, suche powietrze, promienie słońca, złe nawyki higieny, stres, kiepska dieta czy choroba. Brak nawilżenia w pielęgnacji skutkuje uczuciem napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu. Z tego powodu również skóra staje się bardziej podatna na mikrourazy cieńsza, delikatniejsza. Co więcej, zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki z odwodnienia. Czy wystarczająco przekonaliśmy Cię o tym, że składniki nawilżające w kosmetykach to konieczność?

Nawilżających składników występujących w kosmetykach jest wiele. Są to humektanty, czyli substancje, które nawilżają skórę i wiążą w niej cząsteczki wody. Zatem: jakie substancje mają właściwości nawilżające? Które z nich będą w stanie znacznie wpłynąć na poprawę kondycji i wyglądu Twojej skóry? Przeczytaj niniejszy artykuł, w którym przedstawimy najpopularniejsze składniki kosmetyczne, o działaniu nawilżającym.  

Przeczytaj również: Szczepienia przed zagraniczną podróżą

Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i wspólnie dobrać właściwe rozwiązanie. Naszym priorytetem jest komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Co powoduje niewystarczające nawilżenie?

Odwodnienie skóry to czasowy ubytek lub niedobór składników nawilżających występujących w naskórku, tzw. NMF (natural moisturizing factor), który składa się m.in. z aminokwasów, soli kwasu piroglutaminowego, kwasu mlekowego i mocznika.

Naturalny czynnik nawilżający (NMF) znajduje się w warstwie rogowej naskórka, przez co łatwo doprowadzić do jego nieszczelności i ubytków w poszczególnych składnikach. Samo nieodpowiednie oczyszczanie może „wypłukiwać” NMF i tym samym niszczyć fizjologiczne bariery skórne.

Składniki nawilżające

Składniki nawilżające – kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to najczęściej występujący składnik kosmetyków o działaniu nawilżającym. Jego działanie od dawna jest powszechnie doceniane w kosmetyce. Kwas ten naturalnie występuje w tkance łącznej zwierząt (również ludzi), do preparatów wykorzystuje się jednak ten pozyskiwany z roślinnych kultur. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi wiązać nawet o 1000 razy więcej wody niż jej własna masa. Uważa się, że to substancja najsilniej wiążą wilgoć. Zwie się ją eliksirem młodości, ze względu na działanie przeciwstarzeniowe (głównie za sprawą właściwości nawadniających skórę i wypełniających zmarszczki). Kwas hialuronowy zależnie od masy cząsteczkowej może pozostawać w górnej warstwie naskórka lub przenikać znacznie głębiej aż do skóry właściwej, wpływając na jej fizjologię. Związek występuje w kosmetykach pod nazwą Hyaluronic Acid lub Hyaluronan.

Składniki nawilżające – PGA

PGA to kwas poliglutaminowy, który jest nowym odkryciem. Jednakże już zdążono ogłosić go kosmetyczną rewolucją. Substancja ta jest zdolna do magazynowania kilkukrotnie większej ilości wody w naszej skórze niż kwas hialuronowy.  Kwas PGA, w odpowiedniej oprawie pozostałych składników, uwalnia się stopniowo i wnika w skórę w jej głębszych warstwach. Dzięki temu, zwiększa się jej elastyczność, a zmarszczki się wygładzają. Ponadto tworzy warstwę, która zapobiega utracie wody z naskórka.

Składniki nawilżające – glicerol

To najprostszy trwały alkohol trójwodorotlenowy (triol). Ten organiczny związek chemiczny z grupy cukroli ma szerokie spektrum działania, dlatego korzysta z niego przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny, spożywczy, chemiczny, a także pirotechniczny. W kosmetyce glicerol o stężeniu nieprzekraczającym 25 proc. działa nawilżająco i natłuszczająco. Natomiast powyżej tego poziomu – odkaża i wysusza.

W większości specyfików kosmetycznych składnik ten pozyskiwany jest w sposób syntetyczny. Nie wpływa to jednak na jego jakość i działanie (zachowuje się bardzo podobnie, jak ten naturalny otrzymywany z mydlenia tłuszczów). To jedna z silniejszych substancji higroskopijnych, czyli pochłaniających wodę. Tym samym poprawia elastyczność i gładkość cery. Substancja występuje w kosmetykach pod nazwą Glycerin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *