szczepienia
Aktualności,  Szczepienia

Szczepienia przed zagraniczną podróżą

Jeśli planujesz podróż poza granice naszego kraju, powinieneś szczególnie zainteresować się profilaktyką szczepień. Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Ponadto nie bez przyczyny mówi się, że jest to jedyna skuteczna forma profilaktyki, która bazuje na naturalnych zdolnościach organizmu. Mam na myśli fakt, że organizm ludzki posiada zdolności obronne, które zapewniają odporność na dane choroby.

To, jakie szczepienia powinieneś wykonać przed podróżą jest zależne od regionu, w który się wybierasz. Bowiem na każdym kontynencie, w każdym kraju sytuacja dotycząca najczęściej występujących chorób, przedstawia się nieco inaczej. Dowiedz się, jakie środki ochronne należy zastosować, aby uchronić się przed zachorowaniami.

Umów się na wizytę do przychodni Alterida, która specjalizuje się m. in. w medycynie podróży. Jednakże pamiętaj, że na konsultacje lekarską najlepiej zgłosić się na 4 – 8 tygodni przed wyjazdem. Wspólnie z lekarzem będziesz mógł ustalić zakres szczepień przed Twoją podróżą, a także umówić się na termin ich wykonania.

Jakie szczepienia są konieczne?

Zgodnie z wytycznymi WHO w międzynarodowym ruchu podróżnych istnieje konieczność zaszczepienia się przeciwko dwóm chorobom zakaźnym. Pierwszą z nich jest żółta gorączka. Kto musi się zaszczepić? Obowiązek dotyczy podróżnych udających się do 28 krajów endemicznego występowania choroby w Afryce i 13 krajów Ameryki Południowej. Ponadto osoby przebywające przejazdem (w co najmniej 12–godzinnym tranzycie) w ww. krajach, a następnie udające się w podróż do wymienionych w wytycznych WHO 90 krajów świata na pięciu kontynentach.

Drugą chorobą, co do której na niektórych regionach istnieje obowiązek szczepienia jest zakażenie meningokokowe. Obowiązek szczepienia dotyczy podróżujących udających się do Arabii Saudyjskiej. Ponadto szczepienie wymagane jest również w niektórych krajach Afryki Subsaharyjskiej w tzw. pasie endemicznego występowania inwazyjnej choroby meningokokowej.

Zalecanie szczepienia ochronne

Zalecane szczepienia ochronne są propozycją działań prewencyjnych. Ich wykonanie nie jest obowiązkowe. Jednakże w naszej opinii konieczne, aby uchronić się przed wieloma groźnymi, zakaźnymi chorobami. Należą do nich:

Szczepienia przed podróżą

Higiena tropikalna

Poza profilaktyką szczepień, przed zagrożeniem zarażenia się chorobami można się bronić również poprzez profilaktykę nieswoistą. Są to działania prewencyjne, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób. Warto podkreślić, że szczepienia ochronne nie powodują, że nie musisz już stosować się do zasad higieny tropikalnej. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich:

  • pij wyłącznie wodę przegotowaną lub butelkowaną wodę mineralną,
  • myj i dezynfekuj ręce przed jedzeniem,
  • nie jedz surowych produktów spożywczych przechowywanych w lodzie,
  • myj i obieraj ze skórki tropikalne owoce i warzywa,
  • nie jedz lokalnych przysmaków kulinarnych przygotowanych w złych warunkach sanitarno-higienicznych lub pochodzących z niewiadomego źródła,
  • stosuj środki odstraszające owady,
  • unikaj chodzenia boso lub w sandałach poza otoczeniem hotelu,
  • unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych i stosuj środki zabezpieczające przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • unikaj kontaktu z przypadkowo napotkanymi zwierzętami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *