zmarszczki od słońca
Aktualności

Zmarszczki od słońca – jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek posłonecznych?

Zmarszczki posłoneczne powstają w wyniku uszkodzenia skóry przez promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca. Promieniowanie UV może uszkodzić kolagen i elastynę, dwa białka, które nadają skórze jej elastyczność i sprężystość. Gdy kolagen i elastyna zostają uszkodzone, skóra traci swoją jędrność i zaczyna się marszczyć.

Zmarszczki posłoneczne

Zmarszczki posłoneczne są zazwyczaj bardziej widoczne na skórze, która jest często wystawiana na działanie słońca, takiej jak twarz, szyja, dekolt i dłonie. Im więcej czasu spędzamy na słońcu bez ochrony, tym większe ryzyko wystąpienia zmarszczek posłonecznych.

Zmarszczki od słońca – grupa ryzyka

Istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zmarszczek posłonecznych, takie jak:

 • Jasna karnacja
 • Niska zawartość melaniny w skórze
 • Występowanie piegów lub znamion na skórze
 • Używanie solariów
 • Palenie tytoniu

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmarszczek posłonecznych, należy:

 • Unikać ekspozycji na słońce w godzinach szczytowej intensywności promieniowania UV (między 10 a 16)
 • Nosić nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i ubrania z długimi rękawami i nogawkami, aby chronić skórę przed słońcem
 • Stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochrony (SPF) co najmniej 30 i nakładać go ponownie co dwie godziny, a także po kąpieli lub spoceniu się

Leczenie zmarszczek posłonecznych może obejmować:

 • Kosmetyki, takie jak kremy, serum i zabiegi z retinolem, witaminą C lub kwasem hialuronowym
 • Zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełniacze, peelingi chemiczne lub zabiegi laserowe
 • Zabiegi chirurgiczne, takie jak blefaroplastyka lub lifting twarzy

Jak leczyć zmarszczki od słońca?

Zmarszczki od słońca, zwane również zmarszczkami fotostatycznymi, są spowodowane uszkodzeniami skóry wywołanymi przez promieniowanie ultrafioletowe (UV). Promienie UV uszkadzają kolagen i elastynę, które są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. W efekcie skóra staje się cieńsza, bardziej podatna na uszkodzenia i szybciej się starzeje.

Leczenie zmarszczek od słońca zależy od ich głębokości i rozległości. W przypadku niewielkich zmarszczek można zastosować domowe sposoby, takie jak:

 • regularne nawilżanie skóry
 • stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym
 • stosowanie peelingów, które usuwają martwy naskórek

W przypadku głębszych zmarszczek może być konieczne zastosowanie bardziej inwazyjnych metod, takich jak:

 • zabiegi medycyny estetycznej, takie jak laseroterapia, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym lub botoksem
 • operacja plastyczna

Domowe sposoby na zmarszczki od słońca

Regularne nawilżanie skóry

Nawadniona skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby regularnie nawilżać skórę, najlepiej dwa razy dziennie. Do nawilżania skóry można stosować kremy, balsamy lub olejki.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym

Promieniowanie UV jest głównym czynnikiem powodującym zmarszczki od słońca. Dlatego ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem, stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym. Krem z filtrem przeciwsłonecznym należy nakładać na skórę co dwie godziny, a także po wyjściu z wody.

Peelingi

Peelingi usuwają martwy naskórek, odsłaniając młodszą, zdrowszą skórę. Co więcej peelingi można wykonywać samodzielnie w domu lub u kosmetyczki.

Metody medycyny estetycznej

Metody medycyny estetycznej, takie jak laseroterapia, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym lub botoksem, mogą skutecznie usunąć lub spłycić zmarszczki od słońca.

Laseroterapia

Laseroterapia to zabieg, który wykorzystuje światło lasera do usuwania uszkodzonych komórek skóry. Można ją stosować do usuwania zmarszczek, przebarwień i innych zmian skórnych.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca w skórze substancja, która odpowiada za jej nawilżenie i jędrność. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg, który polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w miejsce zmarszczki. Kwas hialuronowy wypełnia zmarszczkę, nadając skórze jędrność i gładkość.

Botoks

Botoks to toksyna botulinowa, która blokuje przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni. Zabieg z użyciem botoksu polega na wstrzyknięciu botoksu w mięśnie, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek. Botoks powoduje rozluźnienie mięśni, przez co zmarszczki są mniej widoczne.

Operacja plastyczna

Operacja plastyczna to ostateczność, do której uciekamy się w przypadku głębokich zmarszczek, które nie poddają się innym metodom leczenia. Następnie operacja plastyczna polega na wykonaniu cięć w skórze i usunięcia lub przemieszczeniu tkanki.

Jak zapobiegać zmarszczkom od słońca?

Najlepszym sposobem na zapobieganie zmarszczkom od słońca jest ochrona skóry przed słońcem. Należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym, nosić okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy, a także unikać opalania się w godzinach szczytu słonecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *