owal
Stomatologia

Czym jest emalia zęba?

Zęby są pokryte specjalną twardą substancją, która ma dużą odporność na zużycie. Emalia zęba pokrywa jeszcze jedną warstwę – zębinę. Ponadto chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby pogłębić swoją wiedzę o szkliwie zębów. To pozwoli Ci odpowiednio o nie zadbać.

Przeczytaj również: Szczepienia przed zagraniczną podróżą

Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i wspólnie dobrać właściwe rozwiązanie. Naszym priorytetem jest komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Budowa emalii zęba

Emalia zęba, obok miazgi zębowej i zębiny, jest głównym elementem budującym zęby każdego człowieka. Pokrywa powierzchnię szkliwa – najbardziej zmineralizowanej, najtwardszej tkanki w ciele. Zawartość substancji nieorganicznych w szkliwie sięga bowiem 97%. Rozkładają się one następująco:

  • hydroksyapatyt 75%;
  • carbonapatyt 12%;
  • chloropatyt większy niż 4%;
  • fluorapatyt mniejszy niż 1%;
  • węglan wapnia więcej niż 1%;
  • węglan magnezu jest wyższy niż 1,5%.

Całkowita ilość wapnia osiąga 37%, a fosforu – 17%. Ta równowaga ma ogromny wpływ na jakość szkliwa. Skład mineralny jest niestabilny i może ulegać zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Jednakże po to, aby dodatkowo chronić, szkliwo jest pokryte emalią. Na poszczególnych fragmentach zębów emalia może mieć różną grubość. Zwykle jest nieco cieńsza po stronie żucia. Natomiast grubsza po bokach. Jednakże przy brzegu dziąsła grubość tej powłoki jest najcieńsza. Z tego powodu to właśnie w tym miejscu szkliwo jest najbardziej podatne na działanie bakterii próchnicotwórczych. Wapń w szkliwie zębów pełni jedną z głównych funkcji. Stałe warstwy zawierają głównie ten minerał. Pierwszym objawem braku wapnia jest rozluźnienie zębów i rozwój próchnicy.

Emalia zęba – znaczenie koloru

Kolor emalii został określony genetycznie. Jednak ze względu na wykonywanie życiowych aktywności, ten kolor ulega zmianie. Wielokrotnie jest oznaką obecności złych nawyków lub zdrowotnych nieprawidłowości.  

  1. Żółta szkliwo zębów może wskazywać na upośledzenie funkcji wątroby i dróg żółciowych. Jednak najczęściej zażółcenie jest oznaką tak szkodliwego nawyku jak palenie.
  2. Brązowy kolor szkliwa jest najczęstszym objawem słabej obrony immunologicznej organizmu.
  3. Niedobór minerałów objawia się w postaci plam lub ciemnych linii na powierzchni zębów. Ten sam objaw obserwuje się przy długotrwałym stosowaniu antybiotyków.
  4. Wyraźne plamy na emalii zęba mogą być spowodowane barwiącymi składnikami z pożywienia. Produkty do barwienia obejmują: kawa, mocne herbaty, ciemne wina, dania z jagodami, słodkie napoje gazowane, itp.

Naturalna emalia zęba a emalia dentystyczna

Emalia dentystyczna to preparat gotowy do bezpośredniego nałożenia na powierzchnię szkliwa zębów celem działania ochronnego. Jednakże nie jest to powszechnie stosowane działanie. Stomatolodzy częściej decydują się na lakierowanie zębów. Z czego to wynika? Z pewnością w tej decyzji duże znaczenie ma fakt, że jest to zabieg znacznie trwalszy.

Emalię dentystyczna ma postać gęstego płynu, który nakłada się dołączonym pędzelkiem na wyczyszczone i suche zęby, pomijając wargi, dziąsła i inne tkanki miękkie jamy ustnej. Wówczas celem jest rozjaśnienie zębów, a więc ich wybielenie. Nie zaleca się jednak praktykowania tego samodzielnie w domu. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest wybielanie zębów w konsultacji ze stomatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *