Implanty zatrzaskowe

Implanty zatrzaskowe umożliwiają zdejmowanie protezy zębowej w każdym momencie. Jest to więc alternatywa dla protez ruchomych akrylowych i acetalowych. Komfort użytkowania protez opartych na implantach porównywalny jest do użytkowania stałych prac protetycznych.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Implanty zatrzaskowe jako wsparcie protezy

Wstawienie protezy opartej na implantach polega na wszczepieniu implantów zębowych (małych tytanowych śrubek imitujących korzeń zęba) w żuchwę i w szczękę, a następnie zamocowaniu do nich protezy za pomocą specjalnych zatrzasków. W przypadku leczenia całkowitego braku zębów zaleca się wszczepienie minimum dwóch implantów w żuchwę i minimum czterech implantów w szczęce górnej (kość w tym miejscu jest bardziej miękka). Bardziej stabilne rozwiązania protetyczne wymagają większej liczby implantów. Ich ilość uzależniona jest od warunków kostnych pacjenta. Może okazać się, że stan tkanki kostnej pacjenta jest niewystarczający do przeprowadzenia zabiegu implantacji. Wtedy konieczna będzie odbudowa kości. W ramach usług Implanty Poznań, specjaliści przykładają dużą wagę do wcześniejszej diagnostyki i przeprowadzania badań, aby mieć pewność, że proces osteointegracji, czyli połączenia się implantu z kością, przebiegnie pomyślnie.

Charakterystyka implantów zatrzaskowych

Główka implantu zatrzaskowego ma kształt kulki, na której podczas zakładania protezy zatrzaskuje się gumowy O-ring umieszczony w metalowej matrycy. Zatrzaski kulowe są elementem wykorzystywanym w przypadku leczenia bezzębia całkowitego, pozwalającym na stabilne zakotwiczenie protezy całkowitej na wcześniej wprowadzonych implantach.

Rodzaj matrycy i O-ringu warunkuje siłę utrzymania protezy. Konstrukcja systemu wyklucza niekorzystne, bezpośrednie obciążenie implantów, wykorzystując równomierne, śluzówkowe podparcie protezy. Ta minimalnie inwazyjna technika umożliwia szybką stabilizację protezy u pacjentów. Protezy oparte na implantach są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów borykających się z problemem niekomfortowej i wypadającej protezy.

Bezzębie całkowite najczęściej leczy się wykorzystując implanty jako elementy kotwiczące dla protez ruchomych z zatrzaskami lub belką Doldera. Dodatkowym atutem jest łatwość utrzymania higieny –  protezę pacjent łatwo może uwolnić z zatrzasków i dokładnie wyczyścić. Po wyjęciu protezy łatwo dostępne do czyszczenia stają się również okolice implantów. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że leczenie bezzębia najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku.