Rumień – jak go wyleczyć?
Często się czerwienisz? Dzieje się tak na skutek silnych emocji, pikantnych potraw czy nagłej zmiany temperatury otoczenia? Czujesz spory dyskomfort i nie wiesz co Ci dolega? Na szczęście to nic poważnego. Poważny natomiast jest Twój dyskomfort z tym związany.
Rumień (bo o nim mowa) jest wynikiem gwałtownego rozszerzania się płytko umiejscowionych naczyń krwionośnych i włosowatych. Za jego pojawianie się odpowiada nasz współczulny i przywspółczulny układ nerwowy i jego kontrolowanie jest niezwykle trudne. Rumień najczęściej występuje w obrębie policzków, nosa, brody, szyi a nawet dekoltu. Nagłe zaczerwienienie się, zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich może sprawiać dość duży dyskomfort pacjentom cierpiącym na tę dolegliwość.
Za tendencje do pojawiania się rumienia odpowiada również cera wrażliwa, która:
- często ulega podrażnieniom na skutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków,
- łatwo ulega oparzeniom podczas kąpieli słonecznych,
- ma sporą tendencję i łatwość pojawiania się wszelkiego rodzaju alergii.
Przy nieodpowiedniej pielęgnacji cery naczyniowej/wrażliwej poza tendencjami do rumienienia się bardzo często dochodzi do rozrostu lub pękania naczynek oraz trwałych teleangiektazji.
Pacjentom cierpiącym na rumień zazwyczaj zaleca się:
- stosowanie profilaktyki przeciw promieniowaniu UV – czyli regularnemu stosowaniu kremów z filtrami minimum SPF 20,
- unikanie solarium i sauny,
- stosowanie kremów chroniących przed zimnem w okresie jesienno-zimowym,
- unikanie kosmetyków zawierających alkohol, a także agresywnych kwasów i peelingów gruboziarnistych,
- unikanie spożywania alkoholu oraz pikantnych potraw.
Z doświadczenia wiemy, jak trudne jest zastosowanie się do wszystkich powyższych wytycznych. Warto zawczasu zadbać o prawidłową pielęgnacja cery wrażliwej/naczyniowej stosując odpowiednie kosmetyki, bogate w niektóre witaminy i preparaty uszczelniające śródbłonek naczyń.
Warto również rozpocząć serię zabiegów łagodzących rumień jak np. zabieg galwanizacji anodowej (zabieg kosmetyczny).
Powyższych preparatów i zabiegów nie można stosować jeżeli planujemy leczenie z zastosowaniem laserów.
Laserowe leczenie rumienia
Coraz większa grupa pacjentów cierpiących na rumień, posiadających sporo popękanych naczynek decyduje się na zabiegi laserowe. W naszym gabinecie medycyny estetycznej w tym celu wykorzystujemy laser Cutera Excel V. Dzięki odpowiedniemu doborowi parametrów lekarz wykonujący zabieg precyzyjnie zamyka wszelkie teleangiektazje, a także koaguluje płytko położone naczynia włosowate. Dzięki temu następuje tzw. matowienie rumienia.
W związku z dużą wrażliwością cery naczyniowej zabieg wykonywany jest na stosunkowo łagodnych parametrach, zatem należy nastawić się na wykonanie około 3- 6-ciu zabiegów. Odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami nie powinny być krótsze niż 4- 6 tygodni.
Rekonwalescencja po zabiegu laserowego leczenia rumienia może być różna w zależności od predyspozycji osobniczych pacjenta i aktualnym stanie zaawansowania zmian rumieniowych. Zwykle jest to okres od 4 do 6 dni. W przypadku dodatkowego zamykania naczynek przy terapii antyrumieniowej po zabiegu mogą powstać siniaczki. Wówczas okres rekonwalescencji może ulec wydłużeniu.
Przez cały okres kuracji niezbędne jest regularne stosowanie kremów z filtrem UV oraz informowanie lekarza o zmianach dotyczących zażywania jakichkolwiek leków i suplementów diety począwszy od aspiryny, leków przeciwzakrzepowych, antydepresantów, antybiotyków i herbat ziołowych włącznie, ponieważ może to stanowić przeciwwskazanie do kontynuowanie kuracji.
Rumień to problem, który dotknął także Ciebie? Zachęcamy do skontaktowania się z kliniką medycyny estetycznej Biogenica! Mają oni bogatą ofertę zabiegów laserowych, które skutecznie zwalczą Twój problem. Skontaktuj się już teraz!