Implanty Ceramiczne

Z powodu różnych zdarzeń losowych może dojść do utraty uzębienia. Czasami bywa też tak, że pacjent traci ząb na skutek choroby. Braki w uzębieniu mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie i pewność siebie. Dzięki szybkiemu rozwojowi stomatologii, możliwa jest odbudowa tych braków przy pomocy implantów dentystycznych Poznań. Najpowszechniej stosowane są implanty tytanowe, ale od niedawna niektóre gabinety mają do zaoferowania nowocześniejsze rozwiązanie – implanty ceramiczne. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Warto, abyś wiedział również jak wygląda gojenie się ran po zabiegu implantacji.

Implanty ceramiczne – charakterystyka materiału

Implanty ceramiczne wykonane są z tlenku cyrkonu (od dawna używanego też w endoprotezach stawu biodrowego). Dzięki niezwykle stabilnej strukturze chemicznej, z ceramiki nie uwalniają się jony ani żadne inne związki chemiczne. Ceramika nie podlega korozji i nie wywołuje reakcji zapalnych. Implanty ceramiczne stanowią świetny wybór dla pacjentów pragnących trwale, minimalnie inwazyjnie i estetycznie odbudować swój uśmiech a także dla tych, którzy nie chcą wprowadzać metalu do organizmu lub mają nietolerancję tytanu. Ponadto implanty cyrkonowe są również dość mocne oraz odporne na złamania i inne uszkodzenia mechaniczne. Implanty Poznań wykonane z tego materiału są odporne na ścieranie i dobrze znoszą kwasowe środowisko. Cyrkon, z którego powstają implanty wykorzystywany jest również do tworzenia koron oraz mostów. Z każdym dniem zastosowanie cyrkonu rośnie właśnie w branży stomatologicznej.

Zalety implantów ceramicznych

Wśród zalet implantów cyrkonowych należy wymienić głównie ich kolor kości słoniowej – przypomina naturalny ząb. Ta cecha czyni czysty cyrkon i implanty z niego wykonane bardziej naturalnymi, niż tytanowe. Powodują odbijanie wiązki światła tak, jak naturalny ząb. Cyrkon wykazuje bardzo niską przewodność ciepła i trudno się topi. Dla użytkownika implantu taka odporność cieplna oznacza, że może on bezpiecznie i bez żadnego problemu spożywać nawet gorące potrawy. Cyrkon używany do produkcji implantów sprawia, że potrafią wytrzymać nawet trzykrotnie większe obciążenie niż pojawia się w jamie ustnej w trakcie żucia. Implanty te ponadto są elektrycznie obojętne i redukują tzw. różowe dziąsła, które mogą występować przy tytanowych odpowiednikach. Poza tym trudniej osadzają się na nich bakterie, nie powodują alergii i rzadziej przyczyniają się do zanikania kości czy też retrakcji dziąseł.

Implant cyrkonowy nie posiada nawet niewielkich ilości metali. Dlatego też jest całkowicie bezpieczny i nie jest konieczna długotrwała regeneracja dziąseł po zabiegu.

Ile kosztują implanty ceramiczne

Sama procedura wszczepienia implantu ceramicznego do kości nie różni się niczym od wprowadzenia implantu metalowego. Jeśli kość nie wymaga wcześniejszej odbudowy, pierwszym etapem zabiegu jest wstawienie samego implantu, po czym następuje czas gojenia. Po upływie 3-6 miesięcy, przechodzimy do etapu protetycznego, a więc zamocowania korony lub mostu. Po okresie integracji z kością i wygojeniu dziąsła następuje już tylko wymiana prowizorycznej korony na ostateczną odbudowę.
Koszt implantu cyrkonowego jest wyższy niż implantu z tytanu (podobnie jest z łącznikiem), choć nie wymaga on zastosowania innych procedur medycznych, a jego wszczepienie nie pochłania więcej czasu.

Dowiedz się również czym jest osteointegracja!