Korekta nosa we Wrocławiu

Zbyt duży lub niekształtny nos jest częstym powodem niskiej samooceny, gdyż jego defekty znacznie rzutują na wygląd twarzy. Jednakże nowoczesna medycyna estetyczna pozwala na diametralną zmianę kształtu nosa, jego zmniejszenie, powiększenie czy wyszczuplenie. Korekta nosa to jeden z najefektowniejszych sposobów poprawy urody, dlatego coraz chętniej zgłaszają się na ten zabieg kolejni nasi pacjenci.

Zabieg korekcji nosa w Prestige Clinic

Wskazania do korekcji nosa

Korekcja nosa jest najczęściej wykonywanym zabiegiem medycyny estetycznej, choć jednocześnie najtrudniejszym pod względem technicznym. Zabieg ma na celu przede wszystkim nadanie twarzy właściwych proporcji. Proporcje te uzyskuje się dzięki zmianie kształtu czubka lub grzbietu nosa, korekcji szerokości skrzydełek bądź odległości nosa od górnej wargi. W trakcie zabiegu przywracamy nosowi jego symetrię utraconą np. na skutek urazu, dopasowujemy jego proporcje do wymiaru twarzy lub likwidujemy tzw. „garb”,  który jest najczęstszym powodem niezadowolenia pacjentów z wyglądu twarzy. Korekta nosa polecana jest nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. W celach zdrowotnych wykonuje się zabieg polegający na korekcji krzywej przegrody nosowej. W ten sposób u pacjentów z krzywą przegrodą nosową pokonuje się problem z uczuciem ciągle zatkanego nosa, a także częste objawy stanów zapalnych zatok, chrapanie i nawracające bóle głowy.

Jak przebiega zabieg plastyki nosa?

Plastyka nosa polega na oddzieleniu skóry od konstrukcji chrzęstno-kostnej, a następnie wymodelowaniu jej do pożądanego kształtu. Podczas zabiegu nacięcia wykonywane są wewnątrz przewodów nosowych, co sprawia, że w późniejszym czasie są one właściwie niewidoczne. Po uzyskaniu pożądanego kształtu nosa, w miejsca nacięć zakłada się rozpuszczalne szwy oraz opatrunek z gipsu bądź z tworzywa sztucznego. Dzięki opatrunkom stabilizuje się również przegrodę nosową. Zabieg polegający na plastyce nosa trwa od 1 do 2 godzin. W wyjątkowych przypadkach podczas wykonywania korekty nosa konieczne jest nacięcie skóry tuż u jego podstawy — na szczęście nie skutkuje to powstawaniem blizn. Oba typy zabiegów, otwarty i zamknięty, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Rekonwalescencja po plastyce nosa

Plastyka nosa wykonywana przez naszych chirurgów plastyków gwarantuje najmniejszy możliwy dyskomfort, jednakże konieczne jest pozostanie w klinice przez jeden dzień po ukończonym zabiegu. W obrębie operowanych tkanek występuje obrzęk oraz zasinienie, możliwe są również bóle głowy. Te objawy można złagodzić, stosując zimne okłady. Po upływie jednej doby od korekty nosa z przewodów nosowych zdejmowane są opatrunki, a pacjent może wrócić do domu. Gipsowy opatrunek, który podtrzymuje uzyskany kształt nosa, zdejmowany jest po 7 dniach na wizycie kontrolnej. Do czasu całkowitego wygojenia się rany pozabiegowej, pacjent powinien ograniczyć higienę nosa do oczyszczania zalegającej w nim wydzieliny preparatem zawierającym sól morską. Przez kilka dni po zabiegu wskazane jest również spanie z uniesioną głową oraz unikanie skłonów i dźwigania nawet najmniejszych ciężarów. Po zdjęciu opatrunku nasz lekarz zaleci stosowanie środka (kremu lub maści), który przyspieszy gojenie się rany. W razie potrzeby przepisze również odpowiedni środek przeciwbólowy. Kształt nosa ostatecznie stabilizuje się po ok. 6 miesiącach, do tego czasu wskazane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, podczas którego ta część twarzy może być narażona na urazy. W tym czasie nie wolno także korzystać z sauny i opalania, a nos może być wrażliwy na dotyk.

Przeciwwskazania i możliwe powikłania po zabiegu

Możliwymi powikłaniami po zabiegu plastyki nosa mogą być krwawienia, bóle głowy, przerostowe blizny lub skrzywienie przegrody nosowej. Powikłania zdarzają się rzadko i zazwyczaj spowodowane są niewłaściwym postępowaniem w czasie rekonwalescencji bądź skłonnością do tworzenia się przerostowych blizn. Natomiast najważniejsze przeciwwskazania do wykonania korekty nosa to:

Efekty zabiegów plastyki nosa przeprowadzonych w Prestige Clinic