Medycyna Estetyczna

Opadająca powieka (ptoza) – przyczyny i sposoby leczenia

Opadająca powieka, czyli ptoza, należy do dość częstego schorzenia oczu. W zależności od stopnia zwiotczenia skóry, patrząc na osobę z opadającą powieką, można zauważyć efekt zaspania lub celowego mrużenia oka. Nie jest to jednak celowe. Przyczyny takiego stanu są różne – od podłoża genetycznego, po schorzenia oczu. Jak dochodzi do opadania powieki i jakim zabiegiem można to skorygować?

Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i wspólnie dobrać właściwe rozwiązanie. Naszym priorytetem jest komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Przeczytaj również: Implanty piersi – podstawowe rodzaje

Co to jest ptoza?

Ptoza, czyli opadająca powieka, może wystąpić z powodu urazu, wieku lub zaburzeń medycznych. Opadanie powieki może być ledwo zauważalne lub powieka może opadać, zasłaniając całą źrenicę. Jeśli stan ten dotyczy jednego oka, nazywa się go jednostronnym opadaniem powieki. Przy dolegliwości na obu oczach nosi nazwę obustronnego opadania powieki. Ptoza może wpływać zarówno na dzieci, jak i dorosłych, może pojawić się i ustąpić lub może mieć charakter trwały. Ptoza wrodzona widoczna jest od razu po urodzeniu, ptoza nabyta rozwija się w późniejszym życiu. W zależności od ciężkości schorzenia, opadające powieki mogą blokować lub znacznie ograniczać widzenie. Z czasem opadająca powieka może doprowadzić do przypadłości nazywanej leniwym okiem.

Ptoza – przyczyny

Istnieje wiele różnych przyczyn opadania powiek. Za podnoszenie powieki odpowiedzialny jest mięsień dźwigacza, który w miarę starzenia może się rozciągać i w rezultacie powodować opadanie powieki. Opadająca powieka może mieć również podłoże genetyczne. Na schorzenie mają także wpływ inne czynniki, takie jak nadmiar skóry na powiece, osłabienie mięśni w okolicach powiek, uszkodzenie nerwu, zmiany nowotworowe. Opadająca powieka może mieć jednak związek również z cukrzycą i chorobami, które się z nią ściśle wiążą. Może mieć również podłoże neurologiczne. Ptoza nabyta wiąże się z kolei ze zmianami rozcięgna lub jego zerwaniem. Przyczyną mogą być też komplikacje po operacjach okulistycznych lub częste pocieranie oczu.

Zabieg na opadającą powiekę

Leczenie opadającej powieki zależy od przyczyny powstania dolegliwości i ciężkości opadania powieki. Jeśli opadająca powieka występuje ze względu na chorobę podstawową, konieczne będzie leczenie, które zazwyczaj powstrzymuje wiotczenie powiek. W przypadku blokowania wzroku przez opadającą powiekę, niezbędny będzie zabieg chirurgiczny. Jeżeli przyczyna opadania powiek leży w poważnym schorzeniu, celem zabiegu jest zwiększenie pola widzenia i poprawę jakości życia. W przypadku, gdy korekta opadających powiek nie jest związana z chorobą, jej celem jest jedynie usunięcie defektu kosmetycznego i uzyskanie estetycznego wyglądu.

Podczas procedury mięsień dźwigacza zostaje zaciśnięty, co powoduje podniesienie powieki do żądanej pozycji. Opadająca powieka to defekt, który można niekiedy skorygować zabiegiem w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje doustne leki uspakajające. Cięcia wykonuje się w miejscach naturalnych zgięć, aby ukryć późniejsze blizny. Po cięciu usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Niekiedy usuwa się również fragment mięśnia i nadmiar skóry. Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, wykonać badania ogólne, a także specjalistyczne badania. Ważne jest również, aby zbadać sprawność narządu łzowego. Sam zabieg nie jest wskazany u osób cierpiących na niewydolność gruczołów łzowych, z nadciśnieniem, mających problemy z nadczynnością tarczycy, chorujące na serce lub na cukrzycę.

Przeczytaj również o szczepionkach, jakie należy wykonać w trosce o swoje życie i zdrowie.

Poznaj ofertę przychodni zdrowia rodzinnego i specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *