Medycyna Estetyczna

Przeciwskazania do zabiegów chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna bywa ostatnią bronią, aby pozbyć się kompleksów lub poprawić swój wygląd. Czy występują jakieś przeciwskazania? Na zabiegi tego rodzaju decydują się osoby bez względu na wiek, płeć, ale też status materialny. Zabiegi te przestały być postrzegane jako fanaberia i stały się dostępniejsze. Mają często znaczenie w przypadku odzyskania pewności siebie, szczególnie w przypadku osób, które zostały dotknięte wypadkiem lub przemocą. Jednak pomimo wielu zalet zabiegów chirurgii plastycznej, nie wszystkie osoby mogą i powinny się im poddawać.

Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i wspólnie dobrać właściwe rozwiązanie. Naszym priorytetem jest komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Przeczytaj również: Opadająca powieka (ptoza) – przyczyny i sposoby leczenia

Kryterium wieku a operacje plastyczne

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji plastycznej może być wiek. Nie wykonuje się na młodym organizmie operacji części ciała, które są jeszcze w trakcie rozwoju. Mam na myśli, np. piersi u bardzo młodych dziewcząt. Pewne przeciwwskazania mogą pojawić się też u starszych pacjentek i pacjentów, ponieważ ciało po 50. roku życia może inaczej i trudniej się goić, skóra dłużej się obkurczać i wracać do pierwotnych rozmiarów, przez co zabieg może nie przynieść zadowalających efektów.

Przeciwwskazania zdrowotne

Do drugiej grupy należą przeciwwskazania związane z problemami zdrowotnymi. Wśród nich najgroźniejsze są schorzenia układu krążenia, czyli m.in. żylaki czy problemy z krzepliwością krwi. Nie przeprowadza się zabiegów chirurgii plastycznej u osób z nowotworami i u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Operacja jest również przekładana w przypadku drobnych infekcji, począwszy od przeziębienia, aż po grypę czy zapalenie gardła oraz oskrzeli. Kliniczna otyłość również wyklucza możliwość przeprowadzenia zabiegu i powinien być poprzedzony leczeniem bariatrycznym.

Przeciwskazania – zaburzenia psychosomatyczne

Lekarz może odmówić wykonania zabiegu u osób, które zmagają się z depresją lub zaburzeniami nastroju. Nie przeprowadza się ich także u pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania oraz dysmorfofobię. Coraz większy kult pięknego ciała i szczupłej sylwetki powoduje, że do przeprowadzenia zabiegów chirurgii plastycznej często zgłaszają się osoby, które nie potrzebują takiej interwencji lub mogłyby skutecznie poprawić swój wygląd za pomocą diety, ćwiczeń i zabiegów kosmetycznych. Z tego powodu warto zwrócić się w stronę tych metod, zanim podejmiemy decyzję o zabiegu chirurgicznym. One również mogą dać spektakularne efekty, ale w większości przypadków nie jest obojętny dla organizmu.

Przeczytaj również o szczepionkach, jakie należy wykonać w trosce o swoje życie i zdrowie.

Poznaj ofertę przychodni zdrowia rodzinnego i specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *