Podniesienie dna zatoki szczękowej - kiedy jest konieczne i po co
Stomatologia

Podniesienie dna zatoki szczękowej – poznaj ten zabieg

Podniesienie dna zatoki szczękowej Poznań, znane również jako sinus lift, stał się niezwykle istotnym elementem w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Pozwala on na stworzenie warunków do umieszczenia implantów zębowych w obszarze górnej szczęki, gdzie czasem występuje ograniczona ilość naturalnej kości. Prześledźmy, jak przebiega ten zabieg, kiedy jest stosowany i jakie korzyści niesie dla pacjentów.

Przeczytaj również: Implantologia stomatologiczna – innowacje i postępy

Dlaczego podniesienie dna zatoki jest konieczny?

W przypadku utraty zębów w obszarze górnej szczęki, kość może ulec zanikowi lub utracić swoją pierwotną gęstość. Ponadto, zatoka szczękowa często zajmuje większą przestrzeń niż dolna szczęka, co sprawia, że ilość dostępnej kości jest ograniczona. Zabieg podniesienia dna zatoki staje się niezbędny, gdy planuje się umieszczenie implantów zębowych, a istniejące warunki koścowe nie są wystarczające.

Kiedy wskazane jest podniesienie dna zatoki?

  • Utrata zębów. Osoby, które straciły zęby w obszarze przedniej części szczęki, a zwłaszcza w rejonie zębów trzonowych, mogą być kandydatami do zabiegu podniesienia dna zatoki.
  • Zanik kości z przyczyn naturalnych lub po ekstrakcji zębów. Starzenie się, zanik kości z powodu utraty zębów lub po dłuższym okresie bez zębów mogą sprawić, że kość w obszarze zatoki szczękowej staje się niewystarczająca do przeprowadzenia implantacji.
  • Wysoko położona zatoka szczękowa. W przypadku, gdy zatoka szczękowa jest wysoko położona, co zdarza się u niektórych pacjentów, konieczne może być jej podniesienie. Po to, aby uzyskać odpowiednią ilość kości dla implantów.

Procedura

Przed zabiegiem lekarz stomatolog przeprowadza dokładne badanie pacjenta. Wykonuje niezbędne badania diagnostyczne. Takie jak tomografia komputerowa (CBCT), oraz ocenia ogólną kondycję jamy ustnej. Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia obszaru, w którym planuje się podniesienie dna zatoki. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu podczas procedury. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie dziąsła, odsłaniając kość szczękową.

Specjalistyczne narzędzia pozwalają na delikatne podniesienie błony śluzowej zatoki szczękowej. Stworzona przestrzeń jest następnie wypełniana materiałem do przeszczepu kości. Do podniesionej przestrzeni wprowadza się materiał przeszczepowy, który może pochodzić z innej części ciała pacjenta, banku kości, bądź być materiałem syntetycznym. Celem jest zainicjowanie procesu regeneracji kości.

Po ustaleniu, że kość osiągnęła wystarczającą gęstość, lekarz umieszcza implant zębowy Poznań w przygotowanej jamie.

Korzyści związane z podniesieniem dna zatoki

Dzięki podniesieniu dna zatoki, pacjenci, którzy wcześniej nie byliby kandydatami do implantacji, mogą teraz korzystać z tej nowoczesnej metody odbudowy uzębienia. Zabieg umożliwia osiągnięcie naturalnego wyglądu i funkcji uzębienia, przywracając pacjentom pełnię uśmiechu. Nowoczesne techniki i materiały stosowane w zabiegu sprawiają, że pacjenci doświadczają minimalnego dyskomfortu pooperacyjnego.

Podsumowanie

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zaawansowany i skuteczny zabieg. Otwiera nowe możliwości w leczeniu pacjentów z utratą zębów w obszarze górnej szczęki. Dzięki temu podejściu, stomatolodzy mają szersze pole do popisu przy planowaniu i przeprowadzaniu implantacji. Natomiast pacjenci mogą cieszyć się funkcją i estetyką uzębienia, które przypomina naturalne zęby. Kluczowym elementem jest jednak indywidualna ocena każdego przypadku przez doświadczonego specjalistę, który dobierze odpowiednią strategię leczenia, aby zapewnić pacjentowi najlepsze rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *