Nadpotliwość - zastosowanie botoksu
Medycyna Estetyczna

Nadpotliwość zwalcz botoksem

Nadpotliwość, zwana także hiperhydrozą, to problem dotykający wielu osób, które doświadczają niekontrolowanego wydzielania potu. Ten stan może znacząco wpływać na jakość życia, zarówno pod względem fizycznego komfortu, jak i psychospołecznego. Jednym z innowacyjnych i skutecznych sposobów leczenia nadpotliwości jest zastosowanie botoksu. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób botoks Poznań może pomóc w terapii nadpotliwości, jakie są zalety tego zabiegu, oraz kto może skorzystać z tego rodzaju terapii.

Przeczytaj również: Blizny atroficzne – wybór odpowiedniej terapii

Nadpotliwość – problem 

Nadmierna potliwość to stan, w którym gruczoły potowe produkują zbyt dużą ilość potu, prowadząc do częstych i intensywnych epizodów pocenia się. Najczęściej dotyka obszarów takich jak pachy, dłonie, stopy, czoło oraz okolice pod piersiami. Ludzie z nadpotliwością często doświadczają uczucia dyskomfortu, obniżonej pewności siebie oraz problemów społecznych, co może wpływać na ich codzienne funkcjonowanie.

Nadpotliwość – przyczyny

 • Nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne. Jeśli jedno z rodziców cierpi na nadpotliwość, istnieje większe ryzyko, że potomstwo również będzie miało tendencję do nadmiernej potliwości.
 • Wraz z wiekiem gruczoły potowe stają się bardziej aktywne, co może prowadzić do zwiększenia produkcji potu.
 • Silne emocje, zwłaszcza stres, mogą stymulować układ nerwowy autonomiczny, co wpływa na zwiększoną produkcję potu. To zjawisko nazywane jest nadpotliwością emocjonalną.
 • Zmiany hormonalne, takie jak te występujące w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy czy w wyniku niektórych chorób hormonalnych, mogą wpływać na nadmierne wydzielanie potu.
 • Nadwaga lub otyłość może zwiększać ryzyko nadpotliwości ze względu na zwiększone obciążenie układu chłodzenia ciała.
 • Niektóre choroby, takie jak nadczynność tarczycy, cukrzyca czy zespół hiperaktywności ruchowej (ang. hyperhidrosis), mogą prowadzić do nadmiernej potliwości.

Mechanizm działania botoksu w leczeniu nadpotliwości

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest substancją, która działa na układ nerwowy, blokując przekazywanie sygnałów nerwowych do mięśni. W kontekście terapii nadpotliwości, botoks działa na receptory potowe, hamując nadmierne wydzielanie potu w danym obszarze. Iniekcje botoksu są precyzyjnie podawane w obszarach, gdzie występuje nadmierna potliwość, co skutkuje miejscowym zahamowaniem aktywności gruczołów potowych. Najczęściej stosowanymi obszarami do terapii botoksem w przypadku nadpotliwości są:

 • Pachy,
 • Dłonie,
 • Stopy,
 • Obszar czoła,
 • Okolice pod piersiami.

Botoks na nadpotliwość – procedura

 Przed przystąpieniem do terapii botoksem konieczna jest konsultacja z doświadczonym  specjalistą medycyny estetycznej. Specjalista oceni stopień nadpotliwości, zidentyfikuje obszary do poddania terapii, oraz omówi oczekiwane efekty i ewentualne ryzyka. Zazwyczaj nie jest wymagane specjalne przygotowanie skóry przed terapią. Jednakże, zaleca się unikanie stosowania kosmetyków w obszarze poddawanym zabiegowi w dniu terapii.

Specjalista wstrzykuje botoks w wybrane obszary z użyciem cienkich igieł. Cały zabieg jest stosunkowo krótki, a pacjent odczuwa jedynie niewielki dyskomfort. Po terapii, pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności, unikając jedynie intensywnego wysiłku fizycznego w pierwszych godzinach po zabiegu.

Zalety terapii botoksem w leczeniu nadpotliwości

a. Skuteczność. Terapia botoksem jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia nadpotliwości, zapewniając długotrwałe efekty.

b. Bezpieczeństwo. Zastosowanie botoksu w terapii nadpotliwości jest bezpieczne, o ile jest przeprowadzane przez doświadczonego specjalistę.

c. Brak konieczności przerwania codziennych aktywności. Pacjent po terapii botoksem nie musi wprowadzać specjalnych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.

d. Efekty natychmiastowe. Efekty terapii botoksem są widoczne stosunkowo szybko po zabiegu.

Podsumowanie

Terapia botoksem w leczeniu nadpotliwości stanowi innowacyjne podejście do problemu nadmiernej potliwości, zapewniając skuteczne i długotrwałe rezultaty. Działanie botoksu na receptory potowe umożliwia kontrolowanie wydzielania potu w konkretnych obszarach ciała, co przekłada się na poprawę jakości życia pacjentów. Dzięki terapii botoksem, osoby z nadpotliwością mogą odzyskać pewność siebie i komfort codziennego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *