Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to jeden z najskuteczniejszych i najtrwalszych preparatów do usuwania zmarszczek. Większość zmarszczek i linii mimicznych tworzy się na naszej twarzy przez permanentne zaciskanie mięśni. Zaciśnięte mięśnie zastygają w jednej pozycji i powodują trwałe lub tymczasowe zagniecenia skóry. Te zagniecenia po jakimś czasie przeistaczają się w głębokie, trudne do usunięcia bruzdy. Za pomocą ostrzykiwania botoksem, kurczące się mięśnie zostają sparaliżowane i dzięki temu możliwe jest usunięcie lub widoczne spłycenie zmarszczek.

Czym jest botoks?

Botoks jest substancją uniemożliwiającą przepływ impulsów nerwowych z mózgu do mięśni. Po raz pierwszy użyto go w 1980 roku, a jego pierwotne zastosowanie polegało na leczeniu zaburzeń skurczów mięśni oczu. Od 2002 roku toksyna botulinowa weszła do użycia, jako preparat do usuwania zmarszczek.

Zastosowanie botoksu w Klinice Prestige Clinic z Wrocławia

Botox jest dziś dość uniwersalnym preparatem, za pomocą którego możliwe jest:

  • zlikwidowanie zmarszczek na czole, lwiej zmarszczki, kurzych łapek oraz zmarszczki palacza
  • uniesienie kącików ust, zlikwidowanie obniżonego uśmiechu i opadającej górnej powieki
  • zapobieganie nadpotliwości i łagodzenie objawów bruksizmu
  • zminimalizowanie bruzd na szyi i dekolcie, a także usunięci tzw. „brody czarownicy”.

Zabieg ostrzykiwania botoxem i efekty

Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej kwalifikuje się do zabiegów medycyny estetycznej i wykonuje go wykwalifikowany lekarz. Przed zabiegiem lekarz ocenia stan skóry pacjenta, jej napięcie, mimikę, a następnie wybiera miejsca, które mają być poddane ostrzykiwaniu i dobiera odpowiednia dawkę preparatu. Czas zabiegu waha się od 15 do 30 minut, w zależności od tego, na jakie partie twarzy podawany będzie botoks.

Wrocław Prestige Clinic oferuje atrakcyjne ceny i możliwość połączenia zabiegów na różne partie twarzy, co skutkuje również ich niższym kosztem. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia i może powodować lekki dyskomfort. W przypadku bardzo wrażliwych osób możliwe jest zastosowanie miejscowego znieczulenia. Pełny efekt ostrzykiwania widoczny jest już po upływie 72 godzin. Po ostrzykiwaniu redukuje się ok. 80% zmarszczek. Idealny efekt sparaliżowania mięśni utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy, po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć dla podtrzymania efektu. W miarę upływu czasu preparat zostaje metabolizowany w skórze, a efekt wygładzenia zmarszczek jest coraz mniej widoczny. Zabieg ostrzykiwania botoksem nie wymaga rekonwalescencji, więc pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Przeciwwskazania

Zabiegów z użyciem botoxu nie można wykonywać w przypadku:

  • chorób mięśni w tym stwierdzonych zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • zaburzeń sercowo-naczyniowych
  • ciąży oraz okresu karmienia
  • problemów z krzepnięciem krwi
  • stosowania niektórych leków, w tym tetracykliny, sukcynylocholiny czy amino glikozydów.

Botoks na bruksizm i nadpotliwość

Przy zastosowaniu toksyny botulinowej można zmniejszyć bolesne napięcie mięśni żwacza i tym samym uniknąć następstw, takich jak bóle głowy czy twarzy. Botoks z powodzeniem stosuje się również w leczeniu nadpotliwości. Ograniczenie pocenia następuje już po jednym zabiegu.