Medycyna Estetyczna

Czy istnieją ograniczenia wiekowe w zabiegach chirurgii plastycznej?

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej kojarzą nam się przede wszystkim z osobami, u których ujawniają się pierwsze oznaki starzenia. Tymczasem zakres, jaki obejmuje ta dziedzina, jest zdecydowanie szerszy, a interwencja chirurgiczna może dotyczyć bardzo wielu różnych mankamentów urody. Wiek tak naprawdę odgrywa drugorzędną rolę. Znacznie ważniejsza jest dojrzałość fizyczna i emocjonalna pacjenta oraz specyfika problemu, z jakim zgłasza się do lekarza. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Przeczytaj również: Czy implanty piersi należy wymieniać?

Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i wspólnie dobrać właściwe rozwiązanie. Naszym priorytetem jest komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Ograniczenia wiekowe – zabieg chirurgii plastycznej przed 18. rokiem życia?

Z punktu widzenia medyczno-prawnego pacjenci poniżej 18. roku życia nie mogą samodzielnie zadecydować o wykonaniu operacji plastycznej. Zabieg chirurgii plastycznej można jednak wykonać, jeśli prawny opiekun, czyli zwykle rodzic, wyrazi na to zgodę. Zgodę można wyrazić podczas konsultacji z lekarzem lub w formie pisemnej).

Trzeba jednak zaznaczyć, że u bardzo młodych osób lekarz musi dokonać rozpoznania i kwalifikacji pacjenta do konkretnego zabiegu. Dopiero po specjalistycznej ocenie podejmuje się decyzję, czy daną ingerencję chirurgiczną można wykonać.

Kolejną istotną kwestią jest dojrzałość fizyczna pacjenta. Przeprowadzanie operacji na tkankach, które nie są w pełni rozwinięte, może wpłynąć negatywnie na ich dalszy rozwój, zaburzyć rezultaty zabiegu, a nawet doprowadzić do deformacji efektów w dalszych latach.

W przypadku każdego zabiegu kluczowe znaczenie ma dojrzałość emocjonalna, która nie zawsze jest równoznaczna z wiekiem. Podczas wstępnego wywiadu lekarz zawsze stara się poznać dokładnie czynniki motywujące pacjenta do operacji. W każdym przypadku — bez względu na wiek — przekazuje też pacjentowi szczegółowe informacje na temat realistycznego obrazu efektów możliwych do osiągnięcia w ramach zabiegu.

Osoby młode, w tym również nastolatki, najczęściej decydują się na zabiegi chirurgiczne, takie jak np. korekta odstających uszu, plastyka nosa, korekcja ginekomastii, korekcja asymetrii piersi, zmniejszenie piersi. Ingerencja chirurgiczna w tym przypadku ma na celu przede wszystkim poprawę urody, ale może mieć również znaczenie zdrowotne.

Przeczytaj również o szczepionkach, jakie należy wykonać w trosce o swoje życie i zdrowie.

Poznaj ofertę przychodni zdrowia rodzinnego i specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *