Stomatologia

Materiały, z których wykonuje się protezy

Czy materiały, z których wykonuje się uzupełnienia protetyczne ma duże znaczenie? W przeszłości protezy wykonywano z ołowiu, ludzkich i krowich zębów, czy kości słoniowej. Jednakże minęło sporo czasu, w którym to technologia poszła do przodu. W niniejszym artykule skupimy się na tym z czego wykonane są protezy zębowe w XXI wieku i jakie są korzyści płynące z najnowszych rozwiązań w dziedzinie stomatologii. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Najnowocześniejsze rodzaje protez oferuje klinika stomatologiczna Stankowscy-Białach. Umów się na wizytę i przekonaj się, że opieka, jaką otoczą Cię specjaliści w ramach usługi protezy Poznań, to wszystko, czego potrzebujesz.

Przeczytaj również: Ekstrakcja zęba nie musi być bolesna!

Materiały – zróżnicowanie

Współczesna stomatologia oferuje protezy różniące się między sobą zastosowanym do ich wykonania materiałem. Wśród uzupełnień protetycznych wyróżnić można protezy stałe oraz ruchome. Zasadniczą cechą różniącą oba te typy jest sposób mocowania ich w jamie ustnej. Protezy ruchome pozwalają na zdjęcie uzupełnione, stałe zaś nie.

Wśród protez ruchomych możemy wymienić m.in. protezy akrylowe częściowe lub całkowite. Jak sama nazwa mówi wykonane są z tworzywa akrylowego. Proteza składa się z różowego akrylu, którego zadaniem jest imitacja dziąsła, a w nim znajduje się ząb akrylowy, którego barwa dobrana jest do reszty uzębienia pacjenta. Proteza akrylowa jest jedną z tańszych protez zębowych. Do wad protez akrylowych zalicza się przenoszenie sił żucia na śluzówkę, co może powodować stopniowy zanik kości,  a także długi okres adaptacji, który występuje zwłaszcza u osób, które dotychczas nie użytkowały protez.

Drugą grupą protez, którą możemy wyróżnić ze względu na materiał użyty do ich wykonania są protezy szkieletowe. Wykonane się ze stopów metali biokompatybilnymi ze środowiskiem jamy ustnej. W ich skład wchodzi: metalowa płytka, łączniki, klamry oraz ciernie. Ich budowa pozwala na przenoszenie sił żucia na zęby a nie na śluzówkę. Do wad zaliczyć można występowanie nieestetycznych klamer, wagę protezy, a także możliwość powodowania alergii – pacjenci mogą być uczuleni na niektóre stopy metali. Proteza szkieletowa może również dawać metaliczny posmak w ustach lub przejmować ciepło od gorących potraw.

Pacjent może również zdecydować się na protezę wykonaną z któregoś z tworzyw elastycznych. Protezy nylonowe są alternatywą dla uzupełnień akrylowych. Protezy wykonane są z termoplastycznego i elastycznego tworzywa, dzięki czemu odznaczają się lepszym przyleganiem.  Wyróżnia je brak metalowych elementów w uzupełnieniu. W dodatku protezy tego typu są bardzo lekkie oraz estetyczne[1].


[1] Stanisław Władysław Majewski, Współczesna protetyka stomatologiczna: podstawy teoretyczne i praktyka kliniczna, Wydaw. Edra Urban & Partner 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *