Stomatologia

Systemy mocowań protez

Niestabilna proteza to czynnik, który najczęściej zniechęca jej posiadaczy do użytkowania. Obowiązek nieustannego pilnowania czy proteza nie wypadnie podczas jedzenia, śmiania się czy mówienia, może być bardzo frustrujący i wyczerpujący. To dotyczy oczywiście protez ruchomych, które pacjent ściąga do codziennej higieny i przed pójściem spać. Podczas gdy protezy stałe nie wymagają praktycznie żadnego specjalnego mechanizmu, aby utrzymać je na miejscu przez cały dzień, protezy ruchome mogą być nieco niewygodne, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone. Drobinki jedzenia, które gromadzą się pod powierzchnią protezy tworzą nieprzyjemny, czasem wręcz bolesny ucisk. Ten dyskomfort bywa nie do zniesienia! Weź to pod uwagę rozważając wybór protezy stomatologicznej. Po co się tak męczyć?  Czy nie lepiej znaleźć rozwiązanie? Będzie nim inwestycja w protezę stałą lub dobranie właściwego sposobu mocowania protezy ruchomej. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać systemy mocowań protez stomatologicznych.

Przeczytaj również: Materiały, z których wykonuje się protezy

Jeśli chcesz uzupełnić braki zębowe w postaci protezy dentystycznej, mostu, korony lub implantu – skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowcy-Białach. Wśród ich bogatej oferty usług znajdziesz najlepsze rozwiązania protetyczne i implantologiczne!

Systemy mocowań protez ruchomych

Wyjmowane protezy są mniej stabilne po ich umieszczeniu w jamie ustnej. Nie wszystkie dopasowują się w 100% do kształtu dziąseł pacjenta, dlatego czasem konieczne jest zastosowanie jakiegoś kleju, który utrzyma je na swoim miejscu. Na rynku dostępnych jest kilka alternatyw mocowania protez zębowych, które zapobiegają ich wypadaniu nawet w ekstremalnych sytuacjach, takich jak żucie twardych pokarmów.

Pierwszym z dostępnych rozwiązań są kremy adhezyjne. Prawidłowo stosowane kremy mocujące do protez poprawiają retencję i stabilizację protezy oraz zapobiegają gromadzeniu się pod nią resztek pokarmowych. Zastosowanie odpowiedniego kremu do protez jest niezmiernie istotne, bowiem dzięki właściwościom adhezyjnym w znacznym stopniu zwiększa on poczucie komfortu użytkownika uzupełnienia, a tym samym ułatwia funkcjonowanie społeczne. To rozwiązanie dla wszystkich typów protez. Za pomocą niewielkiej ilości produktu proteza mocuje się do dziąsła, chroniąc błonę śluzową przed podrażnieniami.

Inną alternatywą dla kremów adhezyjnych są podkładki samoprzylepne. Samoprzylepne podkładki utrzymują protezę na miejscu i jednocześnie tworzą warstwę ochronną, która zapobiega otarciom i drobnym urazom.

Jeszcze jednym rozwiązaniem, jakie oferuje nam współczesna stomatologia są kremy proszkowe. Były one stosowane lata temu, obecnie jednak są mniej powszechne, choć nadal wykorzystywane. Proszek umieszcza się między dziąsłem a protezą, która w kontakcie ze śliną aktywuje się w celu jej utrwalenia. Problem z kremami proszkowymi polega na tym, że rozpuszczają się one w ciągu dnia i tracą swoją skuteczność. W niektórych przypadkach konieczne jest ich ponowne założenie, aby zapobiec przesuwaniu się protezy podczas spożywania określonych pokarmów.

Systemy mocowania protez stałych

Protezy stałe, jak sama nazwa wskazuje, to protezy, których pacjent nie może zdejmować w życiu codziennym. Może je usunąć tylko specjalista za pomocą specjalnych wierteł. Do tej grupy należą korony pojedyncze (tylko jeden ząb), mosty (komplet zębów) oraz protezy pełnego łuku.

Pierwszą z możliwości mocowania protezy stałej jest jej osadzenie na naturalnych, pozostałych zębach pacjenta. Zęby ściera się w celu założenia koron i przyklejenia do nich sztucznych zębów. Jest to polecana opcja w przypadku pacjentów, których ząb został uszkodzony, np. w wyniku urazu lub próchnicy. Specjalista opracowuje ząb tak, aby zmieściła się w nim korona przywracająca jego funkcjonalność, zarówno pod względem estetycznym, jak i żucia. Istnieje duża liczba materiałów, które oferują szeroki zakres opcji rozwiązania problemu[1].

Zdecydowanie lepszą alternatywą dla pierwszego przedstawionego rozwiązania jest zamocowanie protezy stałej  na implantach, czyli tytanowych wszczepach, umieszczonych w tkance kostnej pacjenta.

Ostatnim, nie mniej interesującym rozwiązaniem jest kompletna proteza zębowa montowana na belce[2], do której z kolei mocowane są dwa lub trzy implanty. Ten rodzaj protezy jest mocowany na implantach, chociaż pacjent będzie mógł ją zdjąć w celu zachowania odpowiedniej higieny.

PROTEZY POZNAŃ


[1]  Occlusal Considerations For Implant Supported Prosthesis, Sankalp Publication, s. 43

[2] Occlusal Considerations For Implant Supported Prosthesis, Sankalp Publication, s. 61

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *