Stomatologia

Operacyjne usunięcie zęba

Twoje zęby są bardzo ważne, nie tylko dla mówienia i jedzenia, ale także dla utrzymania siły i struktury kości szczęki i jamy ustnej. Dlatego tam, gdzie to możliwe, dentysta zaleci odbudowę zęba zamiast jego ekstrakcji. W rzadkich przypadkach, gdy ząb został poważnie uszkodzony w wyniku urazu, próchnic lub występuje inny problem, którego nie można skutecznie rozwiązać za pomocą procedur odbudowy, dentysta może zalecić ekstrakcję. Niekiedy proces ten wykonuje się poprzez operację. Kiedy konieczne jest operacyjne usunięcie zęba? Jak ono przebiega? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać odpowiedzi na pytania.

Przeczytaj również: Systemy mocowań protez

Ekstrakcja zębów brzmi dla wielu pacjentów jako wyrok i myślą o tym procesie, jak o sytuacji, z której nie ma już żadnego rozsądnego wyjścia. Jednakże po zagojeniu się rany, możliwe jest wykonanie uzupełnienia protetycznego w ramach usług Implanty Poznań oraz Protezy Poznań. Uprzednio jednak specjalista musi przeprowadzić badania diagnostyczne, które potwierdzą, że stan tkanki kostnej pacjenta pozwala na przeprowadzenie zabiegu implantacji. W przeciwnym razie konieczna będzie odbudowa kości.

Kiedy konieczne jest operacyjne usunięcie zęba?

Operacyjne ekstrakcje zębów to procedury, w których do całkowitego usunięcia zęba wymagany jest dostęp chirurgiczny. Nawet jeśli ząb jest widoczny w jamie ustnej bez chirurgicznego odsłonięcia go, do usunięcia zęba mogą być konieczne techniki chirurgiczne. Obejmuje to pocięcie zęba na dwie lub więcej części, niezależnie od tego, czy wykonano nacięcie tkanki miękkiej. Chirurgiczne ekstrakcje zębów najczęściej obejmują usuwanie zatrzymanych zębów mądrości (trzecie zęby trzonowe).

Operacyjne usunięcie zęba jest zalecane, jeśli ząb jest zbyt rozlegle uszkodzony w wyniku próchnicy lub urazu, aby można go było naprawić. Ponadto jeśli jest zakażony i nie nadaje się do leczenia endodontycznego (kanałowego).

Rozlegle zniszczone zęby i zęby z wieloma zakrzywionymi korzeniami często wymagają ekstrakcji techniką chirurgiczną. Ponadto zęby, które były leczone endodontycznie i później z jakiegoś powodu wymagają usunięcia, często wymagają interwencji chirurgicznej, ponieważ ich korzenie są bardziej kruche.

Operacyjne usunięcie zęba – przebieg

Podczas procesu usuwania wymagane jest nacięcie tkanki łącznej otaczającej ząb, aby umożliwić dostęp do zęba w celu ekstrakcji. Na przykład, może być konieczne podniesienie tkanek miękkich wokół zęba lub użycie wiertła w celu usunięcia niektórych sąsiednich kości szczęki podczas procedury ekstrakcji. W większości przypadków może być konieczne rozdrobnienie zęba na kilka części w celu jego usunięcia[1].

Ponieważ ten rodzaj ekstrakcji jest procedurą bardziej inwazyjną, często wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Taka operacja powinna być wykonywana przez specjalistę zwanego chirurgiem szczękowo-twarzowym. Ponadto ekstrakcje chirurgiczne zwykle wymagają szerszej opieki pooperacyjnej w dniach następujących po operacji.

Jak długo trwa?

Czas trwania zabiegu ekstrakcji zęba jest różny. Jeśli potrzebujesz wyrwać tylko jeden ząb, proces można zakończyć w 20-40 minut. Jeśli jednak potrzebujesz usunąć wiele zębów, możesz spodziewać się, że spędzisz więcej czasu w klinice dentystycznej. Określając czas, jaki może zająć ekstrakcja, należy wziąć pod uwagę pewne czynniki:

  • który ząb trzeba usunąć,
  • liczba zębów do usunięcia,
  • czas potrzebny do podania znieczulenia – konieczność stosowania bardziej zaawansowanych środków znieczulających,
  • przygotowanie przed zabiegiem.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ


[1] Atlas of Wisdom Teeth Surgery, pod red.  Dapeng Lu, Wydaw. Springer 2019, s. 239

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *