Stomatologia

Leczenie powtórne kanałowe (retreatment) – wskazania i techniki

Leczenie kanałowe Szczecin (endodoncja) jest procedurą mającą na celu usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi z wnętrza zęba oraz jego kanałów korzeniowych. Następnie ich wypełnienie materiałem biokompatybilnym. Pomimo wysokiego poziomu skuteczności, czasami trzeba przeprowadzić leczenie powtórne kanałowe. Zwłaszcza gdy pierwotne leczenie nie było wystarczająco skuteczne lub wystąpiły komplikacje pooperacyjne. Niniejszy artykuł omówi główne wskazania do przeprowadzenia leczenia powtórnego kanałowego oraz techniki stosowane w tej procedurze.

Przeczytaj również: Endodoncja regeneracyjna – możliwości i przyszłość leczenia zębów martwych

Leczenie powtórne kanałowe – wskazania

  1. Niezadowalające rezultaty pierwotnego leczenia. Częstość powtarzającego się bólu, obrzęku lub infekcji wokół zęba po wcześniejszym leczeniu kanałowym może wskazywać na niedokładne wyczyszczenie i wypełnienie kanałów korzeniowych podczas pierwotnej procedury.
  2. Obecność nowych objawów klinicznych. Po zakończeniu leczenia kanałowego pacjent może zgłaszać nowe objawy, takie jak ból, obrzęk, wyciek czy oporne na leczenie ropnie. To może sugerować konieczność ponownego oczyszczenia i leczenia kanałowego.
  3. Nowe zakażenie zęba. Zakażenie zęba może wystąpić po latach od pierwotnego leczenia, na przykład z powodu wtórnego wtargnięcia bakterii do kanałów korzeniowych.
  4. Utrudnione gojenie się. Niekiedy pierwotne leczenie może nie sprzyjać pełnemu i prawidłowemu gojeniu się tkanek okołowierzchołkowych, co wymaga ponownej interwencji.
  5. Obecność nietypowych anatomicznych struktur zęba. Niektóre zęby mogą mieć nietypowe kształty kanałów korzeniowych lub dodatkowe kanały, które mogą być pominięte podczas pierwotnej endodoncji, co może prowadzić do nawrotu infekcji.

Leczenie powtórne kanałowe – techniki

Wykonuje się nowe zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić stan kanałów korzeniowych, obecność ewentualnych pęknięć czy przestrzeni nie wypełnionych podczas poprzedniego leczenia. Ponadto, przeprowadza się ocenę objawów pacjenta, takich jak ból, obrzęk czy wyciek. Jest to kluczowa dla określenia dalszych kroków.

W pierwszej fazie zabiegu usuwa się wcześniejsze wypełnienie. Może być ono wykonane z gutaperki, cementu kanałowego lub innych materiałów. Usuwa się je za pomocą narzędzi endodontycznych, takich jak narzędzia rotacyjne czy ultradźwiękowe. Kanały dokładnie oczyszcza się z resztek poprzedniego wypełnienia, bakterii i martwego materiału. Za pomocą soli fizjologicznej, płynów chemicznych i narzędzi dających możliwość dokładnego oczyszczenia.

Jeśli podczas pierwotnego leczenia nie odkryto wszystkich kanałów korzeniowych lub zauważono dodatkowe anatomiczne szczegóły, jakie mogą wpływać naszego ruchu zębów, należy ponownie przeprowadzić procedurę ich identyfikacji i prawidłowego wypełnienia.

W przypadku istniejącej infekcji lub ryzyka jej wystąpienia, zaleca się antybiotyki oraz leki przeciwzapalne. Po to, aby zapobiec rozwojowi infekcji i wspomóc proces gojenia się. Następnie wypełnia się je nowymi materiałami biokompatybilnymi, takimi jak gutaperka w połączeniu z cementem kanałowym. Po przeprowadzeniu leczenia powtórnego kanałowego, regularne badania rentgenowskie wykonuje się w celu monitorowania gojenia się tkanek okołowierzchołkowych. Ponadto, w celu oceny prawidłowego wypełnienia i utrzymywania się efektów leczenia.

Podsumowanie

Leczenie powtórne kanałowe jest procedurą, która może być niezbędna w przypadkach niepowodzenia lub powikłań po wcześniejszym leczeniu kanałowym. Kluczowym elementem sukcesu jest dokładne zdiagnozowanie przyczyn problemu. Ponadto, precyzyjne przeprowadzenie wszystkich etapów leczenia. Włączając w to oczyszczenie kanałów korzeniowych, prawidłowe wypełnienie oraz monitorowanie efektów terapii. Każdy przypadek powinien być indywidualnie oceniany przez doświadczonego ortodontę-endodontę, który dobierze odpowiednie techniki i materiały w zależności od potrzeb pacjenta i stanu klinicznego zęba.

Leczenie powtórne kanałowe, mimo że wymaga więcej czasu i nakładu pracy niż pierwotne leczenie, może być kluczowe dla uratowania zęba i przywrócenia komfortu oraz zdrowia pacjenta. Regularne kontrole stomatologiczne oraz właściwa higiena jamy ustnej są również kluczowe dla zapobiegania powtórnym infekcjom i zachowaniu zdrowia zębów na dłuższą metę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *