Stomatologia

Korona na implancie – charakterystyka

Korona na implancie to innowacja współczesnej stomatologii, używana do zastąpienia brakujących lub uszkodzonych zębów milionom ludzi na całym świecie. Ale jest kilka opcji do wyboru, z różnymi materiałami, które różnią się trwałością i estetyką. Założenie korony na implancie dentystycznym jest ostatnim etapem procedury odbudowy implantologicznej. Korona dentystyczna to część, która pojawia się nad dziąsłem i zasadniczo zastępuje utracony ząb. Implant dentystyczny pełni funkcję fundamentu.  W tym artykule omawiamy najczęstsze rodzaje koron na implantach, abyś mógł wybrać koronę odpowiednią dla siebie.

Przeczytaj również: Operacyjne usunięcie zęba

W klinice dentystycznej Stankowscy-Białach, wykwalifikowani specjaliści zadbają o stan Twojego uzębienia. W ramach usług korony dentystyczne Poznań – dobiorą dla Ciebie właściwy rodzaj korony, zaproponują jej wykonanie i przeprowadzą Cię przez cały proces leczenia. Skontaktuj się z kliniką już teraz i przekonaj się, że to rozwiązanie, którego potrzebujesz!

Korona na implancie – wybierz materiał

Istnieją różne rodzaje koron na implantach dentystycznych. Niektóre są wykonane z metali, takich jak złoto, a inne z porcelany połączonej z metalem. Najpopularniejsze korony to korony ceramiczne w kolorze zęba. Są one popularne głównie ze względu na swój naturalny wygląd, mimo że są najmniej wytrzymałe z tych trzech typów.

Pacjent wybierze rodzaj korony, który odpowiada jego potrzebom. Jeśli pacjent chce korony, która wytrzyma wszystko, wybierze metaliczną lub porcelanowo-metalową. Jeśli chce jednolitego uśmiechu, wybierze opcję w kolorze zęba.

Korona na implancie – dwa typy mocowania[1]

Pacjent ma do wyboru jedną z dwóch rodzajów koron, które różnią się sposobem ich mocowania na implancie dentystycznym. Pierwszym z nich są korony cementowe, mocowane do łącznika za pomocą cementu dentystycznego. Mocowanie korony na łączniku jest bardzo łatwe. Pacjenci lubią ten rodzaj korony, ponieważ wygląda bardzo naturalnie. Jednakże ten rodzaj korony ma również pewne wady. Po pierwsze, cement dentystyczny może czasami przedostawać się do dziąseł, powodując problemy, takie jak stany zapalne i utrata masy kostnej. Korony te są również trudniejsze w utrzymaniu, ponieważ nie można ich odkręcić, jeśli pojawi się problem.

Drugim rodzajem koron na implancie są te przykręcane. Jak sama nazwa wskazuje, korony przykręcane mocowane są do filarów za pomocą śrub. Ta korona ma dwa dodatkowe otwory na dwie śruby. Jeden otwór znajduje się na powierzchni zgryzowej korony i umożliwia wprowadzenie śruby okluzyjnej. Drugi otwór znajduje się po stronie korony zwróconej w stronę języka. Te dwie śruby mocują się do zaczepu i mocno utrzymują koronę na miejscu. Najważniejszą cechą koron przykręcanych jest to, że można je łatwo zdjąć, co bardzo ułatwia konserwację. Jednak otwory mocujące śrubę są podatne na pękanie i odpryski w wyniku zużycia.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ


[1] Carl E. Misch, Dental Implant Prosthetics, Wydaw. Elsevier Health Sciences 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *