Stomatologia

Ile trwa usunięcie zęba?

Infekcje zębów są najczęstszą formą problemu jamy ustnej spowodowanego przez bakterie, które dostają się przez naturalne otwory w zębach. Mogą prowadzić do utraty zębów, próchnicy, chorób dziąseł i innych poważnych dolegliwości. Zainfekowany ząb można leczyć na różne sposoby, np. poprzez wypełnienie i leczenie kanałowe. Jednak w przypadku poważnego uszkodzenia zębów ekstrakcja zainfekowanego zęba jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Pacjenci często wzbraniają się przed podjęciem decyzji o usunięciu zęba, który nie nadaje się do leczenia. Zastanawiają się – ile trwa usunięcie zęba? Czy zabieg ten będzie bolesny? Jak się do niego przygotować? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Korona na implancie – charakterystyka

W przypadku konieczności usunięcia zęba, pacjenci chcą mieć pewność, że zabieg można wykonać w możliwie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Aby mieć spokój ducha i pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści przeprowadzą Cię przez całą procedurę, dbając o Twój komfort i nie pozostawiając przykrych wspomnień. Skorzystaj z usługi usunięcie zęba Poznań i przejdź do kolejnego kroku – uzupełnienia brakującego uzębienia w ramach usług Protetyka Poznań.

Ile to wymaga czasu?

Niezależnie od tego, czy Twój ząb kwalifikuje się na prostą czy chirurgiczną ekstrakcję – proces powinien być dość prosty i nie powodować żadnego bólu. W zależności od rodzaju ekstrakcji zęba i niezbędnego znieczulenia, cały proces może trwać od piętnastu do czterdziestu minut.

Zabieg rozpocznie się od podania przez dentystę miejscowego środka znieczulającego w celu znieczulenia dotkniętego obszaru lub znieczulenia ogólnego w celu pozbawienia przytomności podczas zabiegu. Następnie poluzują ząb w zębodole, by móc z łatwością go wyciągnąć.

Po usunięciu zęba dentysta będzie musiał zdezynfekować obszar i zamknąć zębodół. Następnie upewni się, że znieczulenie przestało działać, zanim zakończy cały proces ekstrakcji zęba. W większości przypadków ustąpienie działania leków trwa od piętnastu minut do godziny.

Od czego zależy czas potrzebny na usunięcie zęba?

Odpowiedź na pytanie, ile trwa usunięcie zęba, zależy od kilku zmiennych. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, jak bardzo skomplikowane jest ułożenie zęba, który ma podlegać ekstrakcji.

Ponadto istotnym czynnikiem  jest skuteczność znieczulenia miejscowego. U niektórych osób osiągnięcie głębokiego znieczulenia jest trudniejsze niż u innych. Niektóre czynniki, które wpływają na skuteczność znieczulenia to genetyka czy historia przyjmowania leków. Ze względu na to, że dentysta zawsze upewnia się, że pacjent czuje się komfortowo przed usunięciem zęba, czasami proces podawania dodatkowego znieczulenia wymaga dodatkowego czasu[1].

Dodatkowo jeśli zdecydujesz się na usunięcie zęba w znieczuleniu ogólnym, czas wizyty będzie dłuższy. Wynika to z faktu, że należy uwzględnić proces uzyskania komfortu z sedacji i dać pacjentowi wystarczająco dużo czasu, aby mógł się obudzić.

Jednakże, w Twoim odczuciu zabieg będzie trwał tylko chwilę. Chociaż w czasie rzeczywistym czas wizyty jest dłuższy, podczas uspokojenia będzie wydawać się znacznie krótszy.

PROTEZA POZNAŃ

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ


[1] Matteo Chiapasco, Chirurgia stomatologiczna, Wydaw. Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. IV, s. 110

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *