Kamień nazębny - skuteczne metody jego usuwania
Stomatologia

Kamień nazębny. Przyczyny, leczenie i profilaktyka

Kamień nazębny, zwany także złogiem nazębnym, to twarda, osadzająca się masa, która gromadzi się na powierzchni zębów. Jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego. W tym artykule przyjrzymy się czym on jest, dlaczego powstaje, metodom leczenia i profilaktyki, a także jakie zabiegi stomatologiczne mogą być stosowane w gabinecie.

Przeczytaj również: Rekonstrukcja uzębienia poprzez zastosowanie implantów

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to twardy osad, który tworzy się na powierzchni zębów w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Początkowo jest miękki, ale z czasem twardnieje, stając się trudnym do usunięcia przy użyciu zwykłych metod higieny jamy ustnej.

Dlaczego powstaje kamień nazębny?

Główną przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest gromadzenie się płytki nazębnej, czyli bakterii, resztek pokarmowych i śliny, na powierzchni zębów. Płyta nazębna, jeśli nie jest usuwana regularnie poprzez szczotkowanie i nitkowanie, mineralizuje się, przekształcając się w twardą substancję – kamień nazębny.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powstawania kamienia nazębnego, obejmują:

  • Złe nawyki żywieniowe, zwłaszcza spożywanie dużej ilości cukrów.
  • Palenie tytoniu.
  • Brak regularnej higieny jamy ustnej.
  • Zmiany hormonalne, takie jak ciąża czy menopauza.
  • Choroby układu pokarmowego, które wpływają na produkcję śliny.

Jak leczyć kamień nazębny?

Leczenie kamienia nazębnego zazwyczaj polega na jego usunięciu. Istnieją różne metody leczenia, zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie stomatologicznym. W przypadku miękkiego kamienia nazębnego, który jeszcze nie stwardniał, szczotkowanie zębów i nitkowanie mogą pomóc w jego usunięciu. Jednakże, kiedy kamień twardnieje, konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych metod. Stomatolog Poznań może przeprowadzić profesjonalną higienizację jamy ustnej. Specjalistyczne narzędzia umożliwiają precyzyjne usunięcie złogów również z trudno dostępnych miejsc.

Zabiegi stomatologiczne w gabinecie

  1. Piaskowanie. Zabieg piaskowania polega na strumieniu skompresowanego powietrza z mikroskopijnymi cząstkami piasku w celu usunięcia kamienia nazębnego i osadów.
  2. Ultradźwięki. Urządzenia ultradźwiękowe wykorzystywane są do rozbijania twardych złogów nazębnych. Dźwięki wysokiej częstotliwości pomagają w delikatnym usunięciu kamienia.
  3. Laserowa terapia. Zabiegi laserowe są coraz bardziej popularne w stomatologii. W przypadku kamienia nazębnego, laser może pomóc w delikatnym odparowywaniu i usuwaniu złogów.

Kamień nazębny, choć powszechny, można skutecznie leczyć i unikać poprzez systematyczną higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *