Bez kategorii

Kinesiotaping – siła specjalistycznych taśm

Kinesiotaping to metoda terapii manualnej, wykorzystywana w ramach usług fizjoterapia Poznań. Polega ona na aplikowaniu specjalnych elastycznych taśm na skórę. W celu zmniejszenia bólu, poprawy funkcji mięśni i stawów, oraz wspomagania procesu gojenia się tkanek.

Taśmy kinesiotaping są wykonane z bawełny, posiadają aktywną powłokę klejącą i elastyczność podobną do skóry. Dzięki temu, po przyłożeniu na ciało, taśmy mogą dostosowywać się do ruchów skóry i mięśni, jednocześnie zapewniając lekkie napięcie.

Kinesiotaping, od czego się zaczęło?

Metoda kinesiotapingu została wynaleziona w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka, dr Kenzo Kase. Dr Kase zauważył, że tradycyjne metody opatrunkowe, takie jak gipsy czy bandaże, ograniczają ruchomość stawów. Ponadto nie pozwalają na pełną rehabilitację urazów.

W związku z tym, opracował on nową metodę terapii manualnej, wykorzystującą elastyczne taśmy. One nie tylko zapewniały stabilizację urazów, ale także pozwalały na swobodny ruch skóry i mięśni. Dr Kase nazwał tę metodę „kinesio taping”, co oznacza „terapię ruchową taśmą”.

Metoda kinesiotapingu szybko zdobyła popularność wśród japońskich sportowców, zwłaszcza lekkoatletów, którzy zaczęli stosować taśmy do zapobiegania urazom i przyspieszania procesu gojenia się tkanek. W latach 90. kinesiotaping stał się popularny na całym świecie, a dzisiaj jest stosowany zarówno w medycynie sportowej, jak i w innych dziedzinach medycyny.

Kiedy wykorzystuje się tę metodę?

Metodę kinesiotapingu stosuje się w różnych dziedzinach medycyny i fizjoterapii, aby poprawić funkcję mięśni, stawów i tkanek oraz zmniejszyć ból. Poniżej przedstawiam kilka zastosowań kinesiotapingu:

  1. Leczenie urazów sportowych. Kinesiotaping może być stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia mięśni, skręcenia stawów czy kontuzje. Taśmy kinesiotapingu pomagają zmniejszyć ból, poprawić krążenie krwi i limfy, a także przyspieszyć proces gojenia się tkanek.
  2. Leczenie bólu pleców. Kinesiotaping może pomóc zmniejszyć ból pleców, poprzez stabilizację kręgosłupa, poprawę postawy ciała i zwiększenie krążenia krwi.
  3. Poprawa funkcji mięśni. Taśmy kinesiotapingu mogą być stosowane w celu poprawienia funkcji mięśni, poprzez zwiększenie ich siły, elastyczności i koordynacji.
  4. Leczenie zaburzeń napięcia mięśniowego. Kinesiotaping może pomóc w leczeniu zaburzeń napięcia mięśniowego, takich jak zespół napięcia mięśniowego czy dystonia, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawę koordynacji ruchowej.
  5. Poprawa krążenia krwi i limfy. Kinesiotaping może pomóc w poprawie krążenia krwi i limfy, poprzez stymulację naczyń krwionośnych i limfatycznych.
  6. Leczenie nerwobólu. Kinesiotaping może pomóc zmniejszyć nerwoból, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę krążenia krwi i limfy oraz stymulację receptorów nerwowych.

Oprócz wymienionych powyżej zastosowań, kinesiotaping można stosować w leczeniu wielu innych schorzeń, takich jak np. obrzęki limfatyczne, bóle głowy, choroby reumatyczne czy zaburzenia równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *