Bez kategorii

Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?

Usunięcie zęba (inaczej ekstrakcja zęba) to zabieg, który polega na chirurgicznym usunięciu zęba z jamy ustnej. Zwykle jest to konieczne, gdy ząb jest zbyt uszkodzony, zepsuty lub zainfekowany, aby mógł być uratowany za pomocą leczenia endodontycznego (np. leczenie kanałowe).

Zabieg usuwania zęba zwykle przeprowadza stomatolog lub chirurg stomatologiczny, a przed zabiegiem miejscowe znieczulenie jest aplikowane do obszaru wokół zęba. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Ubytek próchnicowy? Pójdź do dentysty!

Kiedy następuje usunięcie zęba?

Usunięcie zęba jest konieczne w kilku sytuacjach, takich jak:

 1. Zepsuty ząb. Jeśli ząb jest poważnie zepsuty lub uszkodzony, a leczenie endodontyczne (np. leczenie kanałowe) nie jest skuteczne lub niemożliwe do wykonania, stomatolog może zdecydować o jego usunięciu.
 2. Infekcja zęba. Jeśli ząb jest zainfekowany, a infekcja przeniosła się na tkanki wokół zęba, może być konieczne jego usunięcie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji na inne obszary ustnej.
 3. Przesunięcie zęba. Jeśli ząb przesunął się w sposób, który utrudnia jego normalne funkcjonowanie, np. ząb mądrości, który wydaje się rosnąć pod niekorzystnym kątem, może być konieczne jego usunięcie.
 4. Problemy z zatokami. Ząb znajdujący się w pobliżu zatok może wywołać problemy z zatokami, co może wymagać jego usunięcia.
 5. Przygotowanie do aparatów ortodontycznych. W niektórych przypadkach usunięcie jednego lub kilku zębów może być konieczne, aby zrobić miejsce na aparat ortodontyczny.
 6. Zabieg kosmetyczny. W niektórych przypadkach usunięcie zęba zaleca się ze względów kosmetycznych, np. jeśli ząb jest nieproporcjonalny w stosunku do reszty zębów i twarzy.

Ostatecznie decyzja o usunięciu zęba zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i powinna być podejmowana po konsultacji ze stomatologiem.

Jak przebiega usunięcie zęba?

Usunięcie zęba jest zabiegiem, który wykonuje stomatolog lub chirurg stomatologiczny. Przeprowadza się go w kilku krokach:

 1. Przygotowanie pacjenta. Przed zabiegiem stomatolog przeprowadzi wywiad medyczny i zapyta o wszelkie istotne informacje dotyczące zdrowia pacjenta. Pacjent otrzyma również instrukcje dotyczące tego, co powinien zrobić przed zabiegiem (np. ograniczyć jedzenie i picie) oraz co powinien zrobić po zabiegu.
 2. Stosowanie znieczulenia. Przed zabiegiem stomatolog zastosuje miejscowe znieczulenie do obszaru wokół zęba, który usunie. Dzięki temu pacjent nie będzie odczuwał bólu w czasie zabiegu.
 3. Usunięcie zęba. Stomatolog użyje narzędzi, takich jak kleszcze i dźwignie, aby wyjąć ząb z jamy ustnej. Czasami może być konieczne dokonanie nacięcia w dziąśle, aby uzyskać lepszy dostęp do zęba. W przypadku trudnych do usunięcia zębów może być również stosowane wiertło stomatologiczne.
 4. Oczyszczenie i zaszycie. Po usunięciu zęba stomatolog oczyszcza obszar z krwi i resztek tkanek. W niektórych przypadkach, jeśli dziąsło jest uszkodzone, stomatolog może zastosować szwy, aby pomóc w gojeniu.
 5. Instrukcje pooperacyjne. Po zabiegu pacjent otrzyma instrukcje dotyczące pielęgnacji jamy ustnej, w tym jak dbać o miejsce usuniętego zęba, jak unikać komplikacji, jak stosować leki przeciwbólowe i jakie produkty spożywcze powinien unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *