Bez kategorii

Ortodonta – w czym Ci pomoże?

Ortodonta to specjalista stomatologii zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem wadom zgryzu oraz chorobom jamy ustnej związanych z nieprawidłowym ułożeniem zębów i szczęk.

Ortodonta pomaga w korygowaniu wad zgryzu, takich jak przodozgryz, tyłozgryz, krzyżozgryz, otwarty zgryz czy zbyt ciasno ustawione zęby. W tym celu stosuje różne metody leczenia. Takie jak aparaty stałe lub ruchome, nakładki, korektory lub chirurgiczne przemieszczenie zębów i kości szczęki.

Ortodonci nie tylko korygują wady zgryzu, ale także pomagają w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Poprzez zapobieganie chorobom przyzębia, usuwanie zębów mądrości czy wykonywanie innych procedur stomatologicznych związanych z ortodoncją.

Przeczytaj również: Wady zgryzu – rodzaje

Dolegliwości, w których pomoże Ci ortodonta

Ortodonta może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości związanych z nieprawidłowym ułożeniem zębów i szczęk, w tym:

 1. Wady zgryzu, takie jak przodozgryz, tyłozgryz, krzyżozgryz, otwarty zgryz, zęby nachylone lub zbyt ciasno ustawione.
 2. Choroby przyzębia, takie jak paradontoza, które mogą wynikać z nieprawidłowego ułożenia zębów i trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej.
 3. Problemy z mową lub żuciem jedzenia, które wynikają z nieprawidłowości zgryzu.
 4. Bóle głowy, szyi i ramion, które mogą wynikać z napięcia mięśniowego spowodowanego nieprawidłowym ułożeniem szczęki i zębów.
 5. Chrapanie lub bezdech senny, które są często związane z anatomicznymi różnicami w budowie jamy ustnej.
 6. Trauma w jamie ustnej, która może prowadzić do uszkodzeń lub przemieszczenia zębów.
 7. Problemy z uśmiechem i samooceną, które wynikają z wad zgryzu lub innych nieprawidłowości zębów i szczęki.

Ortodonta może zdiagnozować i zaproponować najlepsze rozwiązanie dla każdego pacjenta zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Jakie badania wykonać przed wizytą u ortodonty?

Przed wizytą u ortodonty ważne jest przeprowadzenie kilku badań, które pomogą w dokładnej diagnozie stanu uzębienia i przygotowaniu planu leczenia. Oto niektóre z najczęściej wykonywanych badań przed wizytą u ortodonty:

 1. Badanie ortodontyczne. Podczas tego badania ortodonta przeprowadza szczegółowy egzamin jamy ustnej. W tym ocenę stanu zgryzu, ułożenia zębów, szczęki i żuchwy oraz ocenę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Na podstawie tych wyników zostanie określony plan leczenia.
 2. Wywiad medyczny. Pacjent jest proszony o podanie informacji na temat swojego zdrowia ogólnego i medycznej historii. Jest to ważne dla ortodonty, aby móc określić, czy pacjent jest odpowiedni do leczenia ortodontycznego i czy istnieją jakieś przeciwwskazania.
 3. Wywiad stomatologiczny. Pacjenta prosi się o podanie informacji na temat swojego dotychczasowego leczenia stomatologicznego. W tym o historii usuwania zębów, leczeniu kanałowym czy leczeniu chorób dziąseł.
 4. Analiza zdjęć – ortodonta może poprosić pacjenta o wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pomogą w dokładnej ocenie stanu uzębienia i określeniu planu leczenia.
 5. Odciski zębów – ortodonta może zlecić wykonanie odcisków zębów, które pomogą w zaprojektowaniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego lub nakładki na zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *