Bez kategorii

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna, zwana także fizjoterapią stomatognatyczną, to dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń funkcji układu stomatognatycznego. Układ stomatognatyczny obejmuje narządy jamy ustnej, takie jak zęby, żuchwa, stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie twarzy, język. Ponadto inne struktury anatomiczne związane z żuciem, mową i połykaniem.

Fizjoterapia stomatologiczna ma na celu przywrócenie prawidłowej funkcji układu stomatognatycznego poprzez różnorodne techniki terapeutyczne. Fizjoterapeuci stosują specjalne ćwiczenia, manipulacje, masaż Poznań, techniki relaksacyjne. Dodatkowo mogą korzystać z urządzeń wspomagających terapię, takich jak aparaty ortodontyczne, splinty lub specjalne protezy.

Główne cele fizjoterapii stomatologicznej to:

 1. Leczenie zaburzeń żucia i trawienia, w tym dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
 2. Usprawnianie mięśni twarzy i żuchwy, które mogą być osłabione, napięte lub zbyt aktywne.
 3. Poprawa kontroli języka i koordynacji ruchowej w jamie ustnej.
 4. Leczenie bólu i dyskomfortu związanego z układem stomatognatycznym.
 5. Zapobieganie i leczenie patologii w obrębie układu stomatognatycznego.

Przeczytaj również: Ortodonta – w czym Ci pomoże?

Jakie działania podejmuje fizjoterapeuta w ramach fizjoterapii stomatologicznej?

Fizjoterapeuta stosuje różnorodne techniki i metody w ramach fizjoterapii stomatologicznej, w zależności od diagnozy i potrzeb pacjenta. Oto niektóre z działań podejmowanych przez fizjoterapeutów w tej dziedzinie:

 1. Ocena i diagnoza. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółową ocenę pacjenta, w tym badanie stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni twarzy, języka, zgryzu i ogólnej funkcji stomatognatycznej. Na podstawie tych danych formułuje diagnozę i planuje odpowiednie metody leczenia.
 2. Ćwiczenia terapeutyczne. Fizjoterapeuci stosują specjalne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie i poprawę funkcji mięśni twarzy, żuchwy i języka. Mogą to być ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, koordynacyjne, oddechowe i relaksacyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
 3. Masaż Poznań. Fizjoterapeuci stosują techniki masażu w celu rozluźnienia napiętych mięśni twarzy (masaż relaksacyjny), żuchwy i szyi. Masaż może również poprawić krążenie krwi, zmniejszyć obrzęki oraz łagodzić ból i napięcie mięśniowe.
 4. Terapia manualna. Fizjoterapeuci mogą wykorzystywać techniki terapii manualnej. Takie jak mobilizacje stawów skroniowo-żuchwowych czy techniki manipulacyjne, w celu przywrócenia prawidłowego zakresu ruchu, redukcji bólu i poprawy funkcji żucia.
 5. Edukacja pacjenta. Fizjoterapeuta może udzielać pacjentowi informacji na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, technik relaksacyjnych, higieny jamy ustnej i innych czynników wpływających na zdrowie i funkcję układu stomatognatycznego.
 6. Aparaty i splinty. W niektórych przypadkach fizjoterapeuta może zalecić stosowanie aparatów ortodontycznych, splintów lub specjalnych protez. W celu korygowania wad zgryzu, redukcji napięcia mięśniowego czy ochrony stawów skroniowo-żuchwowych.

Fizjoterapia stomatologiczna – jak stomatolog leczy staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) jest obszarem, który leży w kompetencji zarówno stomatologów, jak i fizjoterapeutów. Oto kilka sposobów, w jakie stomatolog może leczyć dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego:

 1. Ocena i diagnoza. Stomatolog przeprowadza szczegółowe badanie pacjenta, w tym ocenę zgryzu, analizę ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych, palpacyjne badanie mięśni twarzy oraz wywiad dotyczący objawów pacjenta. Na podstawie tych informacji formułuje diagnozę i plan leczenia.
 2. Farmakoterapia. W niektórych przypadkach stomatolog może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub relaksantów mięśni w celu złagodzenia bólu, redukcji stanu zapalnego lub zmniejszenia napięcia mięśniowego w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego.
 3. Terapia manualna. Stomatolog może stosować techniki terapii manualnej, takie jak manipulacje i mobilizacje stawów skroniowo-żuchwowych, aby przywrócić prawidłowy zakres ruchu i poprawić funkcję stawu. Te techniki mogą być wykonywane za pomocą specjalistycznego sprzętu lub ręcznie przez stomatologa.
 4. Aparatologia. Stomatolog może zalecić noszenie specjalnych aparatów ortodontycznych lub splintów, które pomagają w stabilizacji zgryzu, redukcji napięcia mięśniowego oraz ochronie stawu skroniowo-żuchwowego. Aparaty mogą być noszone na stałe lub tylko w określonych sytuacjach, np. podczas snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *