Bez kategorii

Staw skroniowo-żuchwowy – leczenie 

Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) to jeden z najbardziej złożonych stawów w organizmie. Jest to połączenie kości skroniowej (część czaszki) i żuchwy (część twarzowa kości jarzmowej). Staw ten charakteryzuje się dwuosiową ruchomością. Co to w praktyce oznacza?  Umożliwia on ruchy otwierania i zamykania ust oraz przesuwanie żuchwy w przód i w tył. Dodatkowo staw skroniowo-żuchwowy jest pokryty chrząstką stawową, która działa jak amortyzator i umożliwia płynne ruchy żuchwy. Składa się z wielu elementów, w tym z główki żuchwy, panewki stawowej, torebki stawowej, więzadeł, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ucha, co oznacza, że problemy związane z tym stawem często mogą powodować ból lub szum w uchu. Ponadto pełni on bardzo ważną funkcję, ponieważ jest niezbędny do prawidłowego żucia, mówienia i połykania. Dlatego problemy z tym stawem mogą powodować wiele dysfunkcji. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Korzyści z fizjoterapii dla sportowców wracających do zdrowia po urazach sportowych

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym przez niewłaściwe ułożenie zębów, urazy, stres, napięcie mięśniowe czy choroby reumatyczne. Mogą być leczone na wiele sposobów, w tym przez stosowanie leków, fizjoterapię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję oraz w niektórych przypadkach przez leczenie chirurgiczne.

Staw skroniowo-żuchwowy – najczęstsze dolegliwości

Problemy związane ze stawem skroniowo-żuchwowym (TMJ) mogą obejmować wiele dolegliwości, które wpływają na jakość życia pacjenta. Ból stawu skroniowo-żuchwowego jest jednym z najczęstszych objawów problemów z TMJ. Ból ten może być ostry lub przewlekły, pojawiać się podczas jedzenia, mówienia lub żucia gumy, a także w innych momentach. Temu bólowi bardzo często, choć nie zawsze towarzyszy trzeszczenie lub szmer w stawie skroniowo-żuchwowym podczas ruchów żuchwy. Do tego dochodzi ograniczenie ruchomości stawu. Może być ono skutkiem bólu lub dysfunkcji stawu. Ponadto:

  1. W zaawansowanych przypadkach zaburzeń TMJ pacjenci mogą doświadczać trudności z otwieraniem ust. 
  2. Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą wpływać na inne obszary ciała, takie jak głowa, szyja i plecy. Pacjenci mogą odczuwać ból w tych obszarach.
  3. Zgrzytanie zębami (bruksizm) – może prowadzić do problemów, ponieważ nadmierna siła może wpłynąć na funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego.
  4. Szum w uchu, ponieważ staw skroniowo-żuchwowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ucha.

Jak fizjoterapeuta może pomóc?

Fizjoterapia Poznań w leczeniu stawu skroniowo-żuchwowego obejmuje różne opcje leczenia. Po pierwsze możesz oczekiwać, że fizjoterapeuta oceni zakres ruchu twojej szczęki i szyi. Przeprowadzi również dokładną ocenę mięśni i stawów tych obszarów, aby pomóc w opracowaniu spersonalizowanego planu leczenia. Leczenie może obejmować terapię manualną w ramach usług fizjoterapia Poznań. Terapia manualna może zmniejszyć napięcie i ochronę mięśni oraz pomóc przywrócić ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego. Powszechnie stosuje się również  masaż tkanek głębokich wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej, techniki rozciągania (PNF) i mobilizacji stawu skroniowo-żuchwowego. 

Ponadto problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą być również wynikiem leczenia ortodontycznego, leczenia kanałowego bądź wad zgryzu. Często zdarza się również, że jest to powikłanie po długoletnim noszeniu protezy stomatologicznej bądź po trudnej ekstrakcji zębów. W leczeniu przydatna może okazać się szyna dentystyczna (szyna okluzyjna), czyli aparat dentystyczny umieszczany w jamie ustnej, który utrzymuje zęby w jednej linii i zapobiega zgrzytaniu zębami. Ta szyna jest zwykle dopasowywana przez chirurga szczękowo-twarzowego lub wyspecjalizowanego stomatologa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *