Bez kategorii

Ubytek próchnicowy? Pójdź do dentysty!

Ubytek próchnicowy to uszkodzenie tkanek zęba spowodowane przez działanie kwasów produkowanych przez bakterie z płytki nazębnej. Bakterie te przetwarzają cukry z pożywienia na kwasy. Te z kolei odkładają się na powierzchni zęba i powodują demineralizację szkliwa, a następnie również zębiny. Może prowadzić do utraty substancji zęba, bólu, wrażliwości na zimno lub gorąco oraz zwiększonego ryzyka infekcji i chorób jamy ustnej.

Ubytek próchnicowy a próchnica

Ubytek próchnicowy i próchnica to dwa powiązane ze sobą pojęcia, a dokładniej mówiąc, ubytek próchnicowy jest efektem postępującej próchnicy zęba.

Próchnica jest chorobą bakteryjną, która powstaje na skutek nadmiernej ilości bakterii w jamie ustnej. Te bakterie przetwarzają cukry z pożywienia na kwasy, które demineralizują szkliwo i zębinę zęba, co prowadzi do powstawania ubytków próchnicowych.

Innymi słowy, próchnica to choroba, a ubytek próchnicowy to fizyczne uszkodzenie zęba będące efektem postępującej próchnicy. Dlatego leczenie próchnicy polega na usunięciu uszkodzonej tkanki i odbudowie ubytku próchnicowego. Ponadto na zapobieganiu dalszemu postępowi choroby przez utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i zdrowego trybu życia.

Leczenie ubytków

Leczenie ubytku próchnicowego zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz od lokalizacji i rozmiaru ubytku. W początkowej fazie choroby, kiedy ubytek jest mały i dotyczy jedynie szkliwa zęba, może być wystarczające zastosowanie remineralizacji. Jest to uzupełnienie niedoborów minerałów, takich jak fluor i wapń, które są potrzebne do odbudowy szkliwa.

Jednakże w przypadku większych ubytków próchnicowych, leczenie polega na usunięciu uszkodzonej tkanki i odbudowie ubytku przy użyciu plombowania lub wkładu zębowego. Natomiast w przypadku bardzo dużych ubytków lub znacznego uszkodzenia korzenia zęba, konieczne może być leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba. Dentysta może również zalecić stosowanie lakierów fluorowych lub przepisać leki przeciwpróchnicowe, aby zapobiec powstawaniu nowych ubytków próchnicowych.

Konsekwencje nieleczonych ubytków próchnicowych

Nieleczone ubytki próchnicowe mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej oraz ogólnego zdrowia. Oto niektóre z możliwych konsekwencji:

  1. Infekcja zęba – Nieleczony ubytek próchnicowy może prowadzić do infekcji zęba i okolicznych tkanek, co może powodować silny ból, stan zapalny i obrzęk.
  2. Martwica miazgi – W przypadku ubytku próchnicowego, który dotarł do miazgi (nerwu) zęba, może dojść do martwicy miazgi, co może prowadzić do utraty zęba lub konieczności leczenia kanałowego.
  3. Zwiększone ryzyko chorób jamy ustnej – Nieleczone ubytki próchnicowe zwiększają ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, paradontoza i infekcje bakteryjne.
  4. Zaburzenia żucia i trawienia – Ubytek próchnicowy w obszarze tylnych zębów może wpłynąć na prawidłowe żucie i trawienie pokarmów.
  5. Zmiana uśmiechu – Powstanie ubytku próchnicowego na widocznym miejscu, jak np. przedni ząb, może zmienić wygląd uśmiechu i wpłynąć na samopoczucie.

Nie czekaj, umów się na wizytę do wykwalifikowanej kliniki dentystycznej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *