Bez kategorii

Implanty stomatologiczne – to warto wiedzieć!

Implanty stomatologiczne Poznań są jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia braków zębowych. Zastępują one naturalne zęby, a ich korzenie wbijają się w kość szczęki lub żuchwy. Dzięki temu implanty stomatologiczne pozwalają na uzyskanie naturalnego wyglądu i funkcjonalności jamy ustnej. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Ból szczęki? Dowiedz się czy to nie zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Dlaczego warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie zębów, które wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy. Zastępują one naturalne zęby, które można usunąć lub pacjent je utracił z innych powodów. Po osadzeniu implantów, mocuje się na nich korony lub mosty stomatologiczne, zapewniając pełną funkcjonalność zgryzu. Pozwalają na uzyskanie naturalnego wyglądu i funkcjonalności jamy ustnej. Dzięki nim można uniknąć innych metod leczenia, takich jak protezy Poznań, które mogą powodować dyskomfort i problemy z estetyką. Ponadto, implanty stomatologiczne są bardzo trwałe i wygodne w użytkowaniu.

W większości przypadków osoby, które utraciły jednego lub więcej zębów, mogą skorzystać z zabiegu implantologicznego. Konieczne jest jednak, aby pacjent miał wystarczającą ilość zdrowej kości w szczęce lub żuchwie, która będzie w stanie utrzymać implant.

Rodzaje

Istnieją trzy główne rodzaje implantów stomatologicznych:

  • Endoosseous implants – są to implanty, które wprowadza się bezpośrednio do kości szczęki lub żuchwy
  • Subperiosteal implants – wprowadza się je pod błonę śluzową jamy ustnej, ale powyżej kości
  • Transosteal implants – wprowadza się je przez kość żuchwy z dolnej części szczęki i przechodzą przez nią do góry

Można dokonać również podziału na implanty stomatologiczne jednoczęściowe, dwuczęściowe oraz nakładkowe.

  1. Implanty jednoczęściowe składają się z jednego elementu, który pełni rolę korzenia zęba oraz korony. W tym typie implantów korzeń osadza się bezpośrednio w kości. Ponadto na nim osadza się koronę. Implanty jednoczęściowe stosuje się głównie do odbudowy pojedynczych zębów. Dzięki temu pacjenci nie muszą korzystać z protez dentystycznych.
  2. Implanty dwuczęściowe to najczęściej stosowane implanty stomatologiczne. Składają się one z dwóch oddzielnych elementów – korzenia i korony. Korzeń implantu osadza się bezpośrednio w kości. Natomiast korona, czyli sztuczny ząb, jest osadzona na korzeniu za pomocą specjalnego elementu zwierającego. Implanty dwuczęściowe stosuje się w przypadku pojedynczych braków zębów, jak również w przypadku mostów protetycznych.
  3. Implanty zębowe zęby nakładkowe Implanty zębowe zęby nakładkowe to implanty, które są osadzane na już istniejących zębach pacjenta. Są one stosowane w przypadku pojedynczych braków zębów, a także w przypadku mostów protetycznych. W tym przypadku implanty są osadzane za pomocą specjalnych łączników na koronach sąsiadujących z implantowanym zębem.

Jak przebiega proces implantacji?

Zabieg implantacji zęba jest wieloetapową procedurą, która może trwać od kilku miesięcy do ponad roku, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju implantu stosowanego.

Pierwszym etapem implantacji zęba jest konsultacja z lekarzem stomatologiem. Podczas konsultacji lekarz dokładnie zbada stan jamy ustnej pacjenta i zaleci odpowiednie badania, w tym zdjęcia RTG, aby dokładnie ocenić stan kości i przygotować plan leczenia. W przypadku, gdy pacjent ma już brakujący ząb, lekarz stomatolog przygotuje miejsce implantacji, czyli oczyszcza i dezynfekuje miejsce, gdzie implant będzie osadzony. Następnie lekarz stomatolog osadza implant w kości pacjenta, w miejscu braku zęba. W przypadku, gdy pacjent posiada niewystarczającą ilość kości, konieczne może być wykonanie zabiegu augmentacji kości, aby zapewnić odpowiednią ilość kości do implantacji.

Po osadzeniu implantu w kości, proces gojenia musi trwać od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od rodzaju implantu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Podczas tego procesu kość rośnie wokół implantu, zamykając go wewnątrz kości. Kiedy implant jest już osadzony w kości i kość wokół implantu jest w pełni zagojona, lekarz stomatolog przystępuje do odbudowy zęba. Na implant jest osadzana specjalna korona zęba, która jest wykonana z materiałów odpornych na działanie śliny i innych czynników zewnętrznych. Po przeprowadzeniu zabiegu implantacji zęba, pacjent powinien regularnie uczestniczyć w kontrolach u stomatologa, aby zapewnić odpowiednią opiekę nad implantem. W przypadku jakichkolwiek problemów lub komplikacji, takich jak infekcja lub brak integracji implantu z kością, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych zabiegów lub zmian w planie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *