Program Szczepień Ochronnych
Bez kategorii

Implanty dentystyczne – to warto wiedzieć!

Implanty dentystyczne Poznań to sztuczne korzenie zębów, które wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy w celu zastąpienia utraconych zębów. Wykonuje się je zazwyczaj z tytanu lub stopów tytanu. Organizm ludzi bardzo dobrze je toleruje i nie powodują reakcji alergicznych.

Implanty dentystyczne składają się z trzech głównych elementów: korzenia implantu, nasadki (abutmentu) i korony. Korzeń implantu wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy w celu zastąpienia korzenia zęba. Na korzeniu implantu umieszcza się abutment, który stanowi łącznik między korzeniem implantu a koroną, czyli widoczną częścią zęba. Koronę implantu wykonuje się z materiałów dentystycznych, takich jak porcelana lub ceramika, i kształtuje tak, aby jak najbardziej przypominała naturalny ząb.

Implanty dentystyczne stosuje się w przypadkach utraty jednego lub więcej zębów, a także w celu zastąpienia całej szczęki lub żuchwy. Są one trwałym i skutecznym rozwiązaniem dla osób, które chcą przywrócić swoje naturalne uzębienie i poprawić funkcjonalność jamy ustnej. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?

Implanty dentystyczne – rodzaje

Istnieją różne rodzaje implantów dentystycznych, z których każdy ma swoje unikalne cechy i jest odpowiedni dla określonych przypadków klinicznych. Oto kilka przykładów:

  1. Implanty jednoczęściowe. Mają jednoczęściową konstrukcję, w której korzeń implantu i abutment łączą się w jeden element. Stosuje się je często w przypadkach, w których zachowana jest wystarczająca ilość kości, a także w przypadkach implantów tymczasowych.
  2. Implanty dwuczęściowe. Składają się z oddzielnej nasadki (abutmentu) i korzenia implantu, które łączą się są ze sobą za pomocą śruby. Stosuje się je powszechnie w przypadkach implantów stałych.
  3. Implanty zintegrowane. Wprowadza się jedo kości szczęki lub żuchwy i łączą się z nią w procesie osteointegracji. W tym procesie kość łączy się z implantem, tworząc stabilne połączenie, co pozwala na długotrwałe i skuteczne utrzymywanie implantu.
  4. Implanty kościane. Wykonuje się je z materiałów kościopodobnych, takich jak hydroksyapatyt lub β-trikalciumfosforan. Stosuje się je w przypadkach, gdy występuje niedobór kości lub słaba jakość kości.
  5. Minimplanty – to niewielkie implanty, które są stosowane w przypadkach, gdy konwencjonalne implanty są niewskazane ze względu na brak wystarczającej ilości kości. Są one również stosowane w celu zapewnienia stabilnego kotwiczenia aparatów ortodontycznych.

Istnieją również inne rodzaje implantów dentystycznych, takie jak implanty zębów mlecznych, implanty natychmiastowe i implanty z wyżłobieniem. W zależności od indywidualnych potrzeb i przypadków klinicznych, dentysta będzie w stanie pomóc w wyborze odpowiedniego typu implantu.

Historia implantów dentystycznych

Historia implantów dentystycznych sięga starożytnych czasów. Archeolodzy odkryli dowody na to, że starożytni Egipcjanie stosowali wczesne formy implantów dentystycznych, które były wykonane z kości zwierzęcej lub drewna i wprowadzane do szczęki w celu zastąpienia utraconych zębów.

W kolejnych wiekach, próbowano stosować różne materiały jako implanty dentystyczne, takie jak kość ludzka, kość zwierzęca, złoto, srebro, a nawet porcelana. Niestety, większość tych prób kończyła się niepowodzeniem z powodu odrzucenia implantu przez organizm pacjenta lub infekcji.

Współczesna era implantologii rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, gdy szwedzki stomatolog Per-Ingvar Brånemark opracował pierwsze skuteczne implanty z tytanu. Brånemark zauważył, że tytan w naturalny sposób łączy się z kością (proces zwany osteointegracją), co pozwoliło mu na opracowanie implantów, które były trwałe, skuteczne i dobrze tolerowane przez organizm pacjenta.

Od tamtej pory technologia implantów dentystycznych znacznie się rozwinęła, a implanty stały się jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych sposobów zastępowania utraconych zębów. Dzisiaj implanty dentystyczne są stosowane w całym świecie, a ich sukces jest potwierdzony wieloma badaniami klinicznymi i długoterminowymi obserwacjami pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *