Bez kategorii

Czym jest model zniekształcania powięzi i do czego służy?

Model zniekształcania powięzi (ang. Fascial Distortion Model – FDM) to podejście terapeutyczne. Skupia się na leczeniu bólu i dysfunkcji poprzez manipulacje powięzi, czyli tkanki łącznej, która obejmuje i łączy ze sobą różne struktury w organizmie, w tym mięśnie, kości, narządy i naczynia krwionośne.

FDM zakłada, że ból i dysfunkcja powstają na skutek zniekształcenia powięzi. Wynikają one z różnych przyczyn, takich jak urazy, przeciążenia, stres emocjonalny, infekcje i choroby. Model ten opiera się na sześciu podstawowych zniekształceniach powięzi, które obejmują:

  1. Triggerband – napięte pasma powięzi, które powstają w wyniku urazu lub przeciążenia.
  2. Herniation – wypuklenie powięzi, które może powstać na skutek urazu lub przeciążenia.
  3. Cylinder – zniekształcenie powięzi, które powstaje w wyniku nacisku na jedną z końcowych części powięzi.
  4. Tendinous Ligamentous Junction (TLJ) – zniekształcenie powięzi, które powstaje w miejscach, gdzie powięź łączy się z ścięgnami lub więzadłami.
  5. Folding – zniekształcenie powięzi, które powstaje na skutek składania lub zagięcia powięzi.
  6. Continuum – zniekształcenie powięzi, które powstaje na skutek zmiany jakości lub ilości tkanek w obrębie powięzi.

Terapia FDM opiera się na precyzyjnej diagnozie i manipulacji zniekształceń powięzi za pomocą różnych technik manualnych. Takich jak ucisk, rozciąganie, manipulacja lub wstrząs. Według zwolenników tej terapii, poprzez korygowanie zniekształceń powięzi, można zmniejszyć ból, poprawić ruchomość i przywrócić równowagę funkcjonalną w organizmie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Leczenie fizjoterapeutyczny w przypadku wad postawy

Powięź, czyli co?

Powięź (łac. fascia) to rodzaj tkanki łącznej, która otacza i łączy ze sobą różne struktury w organizmie. Takie jak mięśnie, kości, narządy i naczynia krwionośne. Składa się z włókien kolagenowych i elastycznych, które umożliwiają jej wytrzymałość i elastyczność.

W organizmie istnieją różne rodzaje powięzi, które pełnią różne funkcje. Na przykład powięź głęboka (łac. fascia profunda) to grubościenne, błoniaste okrycie, które otacza mięśnie i grupy mięśni, tworząc komory mięśniowe. Powięź powierzchowna (łac. fascia superficialis) znajduje się pomiędzy skórą a powięzią głęboką. Ma za zadanie umożliwienie ruchu między skórą a mięśniami.

Powięź odgrywa ważną rolę w zachowaniu równowagi między różnymi strukturami w organizmie, a także w transporcie substancji między różnymi tkankami. Warto dodać, że powięź może ulegać zniekształceniom i napięciom w wyniku urazów, przeciążeń czy stresu, co może prowadzić do dysfunkcji i bólu.

Kiedy wykorzystuje się model zniekształcania powięzi?

Model zniekształcania powięzi (ang. Fascial Distortion Model – FDM) wykorzystuje się w ramach usług Fizjoterapia Poznań, w terapii bólu i dysfunkcji związanych z powięzią. Model ten zakłada, że ból i dysfunkcja mogą wynikać z różnych zniekształceń powięzi. Takich jak triggerband, herniation, cylinder, tendinous ligamentous junction (TLJ), folding i continuum.

Terapia FDM może być stosowana w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle mięśniowo-szkieletowe, napięciowe bóle głowy i szyi. Ponadto bóle pleców, bóle stawów, a także w leczeniu urazów sportowych, chorób reumatycznych czy nerwobóli. Terapia FDM może być stosowana jako samodzielna metoda terapeutyczna lub jako uzupełnienie innych form terapii, takich jak fizjoterapia Poznań, chiropraktyka, osteopatia, czy masaż Poznań.

Techniki stosowane w ramach terapii FDM to manipulacje powięzi, takie jak ucisk, rozciąganie, manipulacja lub wstrząs, które mają na celu przywrócenie równowagi funkcjonalnej w organizmie poprzez korygowanie zniekształceń powięzi. Terapia FDM opiera się na precyzyjnej diagnozie zniekształceń powięzi i indywidualnym podejściu do każdego pacjenta, co może pozytywnie wpłynąć na skuteczność terapii i poprawę stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *