Bez kategorii

Bóle pleców? Zastosuj masaż!

Bóle pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych występujących u ludzi. Można je zdefiniować jako odczuwanie bólu, dyskomfortu lub napięcia w obrębie kręgosłupa lub okolic pleców. Bóle pleców mogą mieć różne przyczyny. Od przeciążenia mięśni i stawów, poprzez urazy, stany zapalne. Aż po problemy neurologiczne czy choroby wewnętrzne. Najczęstsze przyczyny bólów pleców to:

 • Przeciążenie mięśni i stawów kręgosłupa, np. w wyniku siedzącego trybu życia, braku ruchu lub nieprawidłowej postawy ciała.
 • Zwyrodnienia kręgosłupa, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatia, stenoza kanału kręgowego.
 • Urazy kręgosłupa, np. złamania, przepukliny, skręcenia.
 • Stany zapalne, np. zapalenie mięśni, zapalenie stawów, choroba Bechterewa.
 • Problemy neurologiczne, np. rwa kulszowa, rwa barkowa, przepuklina dysku międzykręgowego.
 • Choroby wewnętrzne, np. choroby nerek, choroby trzustki, choroby układu moczowo-płciowego.

Objawy bólu pleców mogą się różnić w zależności od przyczyny. Jednakże zazwyczaj obejmują odczuwanie bólu lub dyskomfortu w okolicach kręgosłupa, napięcie mięśniowe, ograniczenie ruchomości, drętwienie lub mrowienie w kończynach. W leczeniu bólu pleców stosuje się różne metody terapeutyczne, takie jak fizjoterapia, farmakoterapia, masaże, akupunktura, terapia manualna, a w przypadkach ciężkich schorzeń, zabiegi chirurgiczne.

Masaż w leczeniu bólów pleców

Masaż Poznań jest jedną z metod leczenia bólu pleców, która może przynieść ulgę i poprawić jakość życia pacjenta. Ma na celu rozluźnienie napiętych mięśni, zmniejszenie bólu oraz poprawę ruchomości w obrębie kręgosłupa. Masaż pleców może być stosowany w przypadku bólu pleców o różnej etiologii. Takiej jak urazy, przeciążenia, problemy neurologiczne, stany zapalne czy zwyrodnienia.

Podczas masażu pleców, terapeuta stosuje różne techniki masażu, takie jak ugniatanie, rozcieranie, uderzanie i wibracje, w celu rozluźnienia napiętych mięśni i poprawy krążenia krwi w obrębie pleców. Masaż może również pomóc w złagodzeniu bólu poprzez uwolnienie endorfin, naturalnych związków chemicznych wydzielanych przez organizm, które mają działanie przeciwbólowe.

Bóle pleców – jaki masaż wybrać?

Istnieje wiele rodzajów masażu, które mogą być skuteczne w łagodzeniu bólu pleców. Poniżej przedstawiam kilka popularnych rodzajów masażu, które są często stosowane w terapii bólu pleców:

 1. Klasyczny masaż szwedzki: to rodzaj masażu, który składa się z różnych technik, takich jak ugniatanie, głaskanie, rozcieranie i wibracje, w celu rozluźnienia napiętych mięśni, poprawy krążenia krwi i zmniejszenia bólu.
 2. Masaż tkanek głębokich: to intensywny rodzaj masażu, który skupia się na głębokich warstwach mięśniowych i tkankach łącznych, aby złagodzić ból i napięcie w plecach. Techniki masażu tkanek głębokich obejmują ugniatanie, uciskanie, tarcie i palcowanie.
 3. Masaż sportowy: to rodzaj masażu, który jest stosowany w przypadku urazów sportowych i przeciążeń. Techniki masażu sportowego obejmują ugniatanie, uciskanie, wibracje i rozciąganie mięśni.
 4. Masaż punktów spustowych: to rodzaj masażu, który skupia się na napięciowych punktach w mięśniach, które powodują ból. Technika ta polega na wykonywaniu nacisków na konkretne punkty w celu złagodzenia napięcia mięśniowego i poprawy krążenia krwi.
 5. Masaż Shiatsu: to rodzaj masażu, który pochodzi z Japonii. Technika ta polega na wykonywaniu nacisków palcami i dłonią na punkty akupunktury, aby poprawić przepływ energii w ciele i złagodzić ból pleców.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj masażu, który będzie odpowiedni dla Twojego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *